

Исповијести преживјелих о страдању Срба у Подрињу: Села систематски уништавана, становници масовно убијани (ВИДЕО)

Само у љето и јесен 1992. и почетком 1993. године запаљено је више од 50 српских села у околини Сребренице и Братунца.
Убијено је 47-оро дјеце.
Ово су само нека од свједочења породица преживјелих.
Комшије, муслимани из Глогове и Бљечеве, 20. јула 1992. године, у Магашићима код Братунца починиле су један од најгнуснијих злочина, убили су четири жене које су тог дана радиле на њивама, а село запалили.
Александар Лончаревић из Братунца изгубио сестру Љиљану која је била трудница у шестом мјесецу трудноће.
- И послије 33 године ја чекам правду и тражим правду и надам се да ћу је дочекати, моји родитељи нису дочекали, умрли су, причаћу својој дјеци ако ја не истрајем они ће наслиједити - рекао је Александар Лончаревић.
Тужилаштво БиХ 2019. године донијело је одлуку о обустави истраге која је тада вођена за убиство осам мјештана међу којима је и Александрова сестра. И то, како је наведено, због недостатка доказа. Породице су се жалиле али је жалба одбијена.
- Ко је убио моју сестру иако се зна имена и презимена све а ја сам добио пресуду - каже Лончаревић.
Ово су инсерти из филма "Сузе анђела" који говори о убиству 12-годишњег Слободана Стојановића, дјечака из Доње Каменице. Једном од 47-оро убијене српске дјеце.
Слободана је у јулу 1992. године у насељу Каменицакод Зворника убила Елфета Весели, припадник Диверзантског вода такозване Армије БиХ.
- То дијете је убијено само што је српско дјете иначе није било другог повода ником није учинило зло, заробљено, мучено, патолог С. Станковић је то добро исказао а добила је мизерну казну коју не желим ни да понављам кад одслужи двије трећине можда ће ускоро и изаћи из затвора - истиче Стака Петровић, Организација породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила града Зворника.
Тридесет и три године прошле су од када је у Братунцу пала граната и убила шестогодишњег Владимира Гајића.
Тог дана са положаја тзв армије БиХ из Сребренице и Глогове испаљено је 11 минобацачких граната на ову стамбену зграду, гдје осим цивила није било никаквих војних циљева.
Посебно су злогласни сребренички логори за Србе кроз које је према евиденцији удружења логораша прошло више од стотину Срба, многима се и данас губи сваки траг. Посебно злогласан је био логор "Пилићарник" у Поточарима.
У знак сјећања на све страдале српске жртве у Братунцуу суботу 5. јула патријарх Порфирије служиће свету архијерејску литургију и парастос за готово 3500 жртава.