

Брнабић: Србија захвална Републици Српској на подршци

Брнабићева је захвалила Додику и народу у Српској што су увијек стајали уз Србију, јер је и њима било јасно да је напад на Србију и жеља за насилном смјеном власти осмишљена и као ударац на Српску.
Она је истакла да Србија, као гарант Дејтонског мировног споразума, жели његову пуну и недвосмислену примјену.
- Не желимо да се он мијења испод стола и од српског народа и његових легитимних представника захтјева да зажмуре и да се праве луди да се то не дешава - рекла је Брнабићева.
Она је навела да се политичко Сарајево често и брутално непримјерено мијеша у унутрашња питања Републике Српске и Србије, чија је сарадња на високом нивоу и тако ће и остати.
Говорећи о предстојећем обиљежавању 33 године од муслиманског злочина над Србима у средњем Подрињу и Бирчу, Брнабићева је најавила да ће 5. јула бити у Братунцу, те позвала на поштовање српских жртвава које су монструозно мучене, убијане и доживјеле етничко чишћење.
- Треба да се чује њихов глас и њихова патња која никада неће проћи. Ми нећемо дозволити да се то икада заборави - рекла је Брнабићева и додала да постоји много ствари које међународна заједница дугује српском народу у БиХ и Српској.
Она је навела да је прошле године први пут неко из Делегације ЕУ био да се поклони стратиштима српског народа, те поручила да је српски народ заслужио извињење на чему ће се инсистирати, уз поштовање свих осталих жртава.
Брнабићева је подсјетила да је на предсједника Србије Александра Вучића у Сребреници покушан организован линч за шта нико није одговарао.
- Гдје може да се деси да предсједник Владе једне државе оде у посјету другој држави како би одао почаст жртвама и да неко покуша да га убије, а да за то нико не одговара? Нећемо заборавити и престати да подсјећамо на то и тражимо правду - рекла је Брнабићева.
Она је истакла да је много неправде учињено Српској и српском народу, те указала да је потребан другачији приступ зарад заједничке будућности и регионалног мира и стабилности.
Говорећи о судском прогону предсједника Српске Милорада Додика, Брнабићева је рекла да јој је неприхватљиво да неко у 21. вијеку може бити осуђен за вербални деликт.
- Шта то значи? Немате довољно аргумената, па ћете онда да судите кад неко другачије мисли. Када се једном прогласи вербални деликт ту демократије више нема - рекла је Брнабићева за Алтернативну телевизију.
Она је навела да је много новца ушло у Србију за њену дестабилизацију, што је припремано дуги низ година, као и да је симптоматично зашто је пресуда предсједнику Додику била одлагана и саопштена у јеку спровођења обојене револуције у Србији.
Указала је да је сада више него икада потребно српско јединство, да је Србија јака и стабилна, те да је обојена револуција пред самим крајем.
Брнабићева сматра да је Србији потребна озбиљна и кредибилна опозиција, јер гласачи очекују праву, а не политику контејнер револуционара.
Она је рекла да блокадери немају план, програм и визију коју би понудили грађанима, док руководство Србије има економске резултате, са већим платама, пензијама и бољом инфратсруктуром и јасном перспективом за будућност.
- Желим независну самосталну суверену Србију у којој одлучује наш народ - поручила је Брнабићева.
Она је навела да је спољнополитички приоритет Србије чланство у ЕУ, али да се не заборављају ни традицонални пријатељи, те да држава гради нова пријатељства и ради у интересу српског народа у Србији и Српској.