

Новим Законом о заштити потрошача стати на нихову страну, али да се не угрозе привредни субјекти (ВИДЕО)

Шта ће овај Нацрт закона донијети потрошачима за наш Јутарњи програм појаснили су министар трговине и туризма Денис Шулић и Драган Јошић испред Удружења за заштиту потрошача "Реакција".
Како Шулић наводи, овај закон донесен је 2012. године и имао је неколико измјена до сада.
- Сада идемо у потпуно нови Закон о заштити потрошача - навео је Шулић.
Додаје да је циљ да се стане на страну потрошача, али да се не угрози и не наштети трговински или привредни субјекат.
Када је ријеч о измјенама Закона о заштити потрошача, Шулић је истакао да је њиме регулисано да је трговац дужан да у периоду снижења, дужан да снижење буде регулисано у односу на најнижу цијену у посљедњих мјесец дана.
- Тако ће се избјећи лажна пројекција да ће потрошач, ако купи тај производ на снижењу купити га по најнижој могућој цијени. Организоваће се и јавна расправа о овом Закону - навео је Шулић.
Додаје, да је новина у Закону, та да ће Министарство трговине и туризма у сарадњи са Министарством просвете и културе, радити на креирању искорака у едукацији у основним и средњим школама о заштити права потрошача.
- Такође, још једна новина у овом закону јесте, да потрошач приликом рекламације одређеног производа не мора да тај производ донесе у оригиналној амбалажи - каже Шулић.
Јошић, испред Удружења потрошача "Реакција", додао је да је област потрошача динамична, те да се мијења онако како се мијења тржиште.
Истиче да су сва удружења потрошача учествовала у стварању овог Закона.
- Поред свих новина, постоји једна да, уколико се ради поправка неке ствари или замјена, уколико је поправка већа од 100КМ, морате добити предрачун - наводи Јошић.
Додаје да овај Закон пруижа много више, те да је модернији од претходног.