

Потписан меморандум о сарадњи између општине Брод и Меморијалног центра Републике Српске

Ова сарадња подразумијева формирање стручног тима који ће радити на прикупљању и снимању свједочанстава чланова породица погинулих и несталих цивила и војника, као и других појединаца чије животне приче свједоче о страдању српског народа у протеклом рату.
- Нажалост, на територији Брода је постојао значајан број логора за Србе, и данас на овом подручју живи огроман број људи који могу посвједочити о српским страдањима, тако да ћемо заједничким напорима у што краћем временском периоду покушати да снимимо што већи број свједочанстава који ће бити дио интегралне базе Меморијалног центра Републике Српске и музеја посвећеног стварању Републике Српске - појаснио је Бојић.
Он је додао да ће прикупљени материјал бити доступан и општини Брод, како би локална заједница имала могућност да, у складу са ресурсима, организује сопствену изложбену поставку. Циљ је да посјетиоци Брода кроз аутентична свједочанства стекну увид у страдања и историјска дешавања на овом подручју.
- Брод је изузетно важна општина узимајући у обзир историјска дешавања у Броду. Низ активности смо већ урадили када причамо о снимању свједочанства, а у сарадњи са општином смо формализовали све оно што нас очекује у будућности - казао је директор Меморијалног центра Републике Српске.
Бојић је такође подсјетио да Меморијални центар Републике Српске има неколико стратешких циљева, од којих је један од најважнијих управо систематско прикупљање и чување свих доступних свједочанстава о страдањима српског народа, прије свега на територији Српске.
Начелник општине Брод Милан Зечевић је овај пројекат оцијенио историјски значајним и изразио задовољство што општина Брод има прилику да активно учествује у његовој реализацији.
- Захваљујем се господину Бојићу и његовој екипи на великом послу који су урадили и који ће тек да ураде. Општина Брод ће радо партиципирати и дати све од себе да помогне да се овај пројекат што ефикасније и брже доведе до краја - навео је Зечевић.
Нагласио је да је Брод једна од најстрадалнијих и најразрушенијих општина и мјесто гдје је службено завршена операција Коридор.
- Од раног прољећа, па до 7. октобра 1992. године овдје су се дешавале разноразне страхоте, а и након тога наши становници, цивилне жртве рата и војници су преживјели одређене ствари које, вјерујемо, да ћемо кроз овај пројекат документовати и наћи начина да едукујемо будуће генерације, а и ми да се подсјетимо тешког времена иза нас да се то више никада не понови - закључио је начелник општине Брод.
Потписивању меморандума присуствовали су и Исидора Граорац, предсједница Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила, као и представници Меморијалног центра Републике Српске, Борачке организације Брод, Општинске организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила, Удружења ветерана одбрамбено-отаџбинског рата и Удружења жена жртава рата из Брода.