latinica  ћирилица
03/07/2025 |  16:20 ⇒ 16:30 | Аутор: Агенције

Америка подигла рампу: Први ефекти споразума Кине и САД

Три највећа произвођача софтвера за дизајн чипова саопштила су да су САД укинуле недавна ограничења на продају у Кини, након што је трговински споразум између Вашингтона и Пекинга ступио на снагу, пише РТ Балкан.
Рачунари (фото: EPA-EFE/PETER KLAUNZER - илустрација) -
Рачунари (фото: EPA-EFE/PETER KLAUNZER - илустрација)

Сименс, Синопсис и Кејденс, који заједно "држе" највећи дио кинеског тржишта такозваног софтвера за аутоматизацију електронског дизајна, саопштили су да их је Влада САД обавијестила да ограничења извоза уведена у мају више нису на снази и да настављају са продајом на кинеском тржишту пружајући подршку купцима, преноси Фајненшел тајмс.

Ове најаве долазе недјељу дана након што су САД и Кина потписале трговински споразум којим су царине смањене са нивоа од чак 145 одсто у априлу.

Ограничења у вези са софтвером који се користи за пројектовање полупроводника Вашингтон је увео као дио пакета ограничења која су утицала и на извоз млазних мотора и етана. Уведене су након што је Кина стопирала испоруке ријетких земних елемената, кључног састојка за производњу електронике и одбрамбене опреме, као дио своје одмазде на америчке тарифе.

Фајненшел тајмс је раније објавио да Бијела кућа разматра ублажавање ограничења у вези са чиповима ако Пекинг убрза извоз ријетких земних елемената, прије разговора у Лондону који су окончани потписивањем споразума прошле недјеље.

Кина је прошлог петка саопштила да су двије земље "додатно потврдиле" детаље лондонских разговора.

Ове три компаније производе скоро сав свјетски софтвер за аутоматизацију електронског дизајна (ЕДА), који користе дизајнери и произвођачи за развој и тестирање нацрта за нове генерације полупроводника.

Њихова производња чини око 80 одсто кинеског тржишта електронских уређаја, према подацима једне консултантске куће са сједиштем у Шангају, иако Пекинг настоји да производи потпуно домаће најсавременије чипове.

Иако сектор у којем су компаније за аутоматизацију електронског дизајна (ЕДА) чини само 1,6 одсто глобалне индустрије полупроводника вриједне 600 милијарди долара, он представља кључно уско грло у ланцу снабдијевања. САД годинама ограничавају извоз чипова и опреме за производњу чипова, због заштите националне безбједности.

Фајненшел тајмс је у јуну објавио да је кинески антимонополски регулатор одложио одобрење спајања компаније Синопсис и произвођача инжењерског софтвера "Ансис", вриједног 35 милијарди долара, након што је Вашингтон забранио продају америчког софтвера за дизајн чипова Кини.