latinica  ћирилица
03/07/2025 |  18:16 ⇒ 22:09 | Аутор: РТРС

О некажњеном злочину у Братунцу свједоче и мјештани из села Бјеловац (ВИДЕО)

Почетком јула мјештани подрињских села окупљени су у саборном жаловању за својим најмилијима. Више од три деценије након свирепих убистава њихових синова, браће, мужева, кћерки, сјећања све више боле, јер нема ни казне за починиоце злочина, нити правде за жртве. О некажњеном злочину свједоче и мјештани братуначког села Бјеловац, а њихова свједочења, као и снимци у прилогу, могу бити узнемирујући.
Село Бјеловац - Фото: РТРС
Село БјеловацФото: РТРС

Бјеловац, село надомак Братунца, једно је од најстрадалнијих у Подрињу. Четрнаестог децембра 1993. године, муслиманска војска из Сребренице опколила је село и убила 68-оро мјештана. Нису поштедјели ни жене ни дјецу. Славки Матић убијени су муж и двије кћерке – Снежана и Гроздана. Свједочила је и пред Хашким трибуналом у предмету против Насера Орића, али ни тијела дјевојака убијених у кући у којој су рођене нису биле довољан доказ за осуђујућу пресуду.

- Нађем мужа, овдје испред има ова нека јабука ту испред ове воде пумпе, ту сам њега нашла мртвога. Старију кћерку Снежану поред степеница, али ми нема ове млађе, а речено ми је да је убијена и она. Ја тамо у купатилу нађем је, она мртва.  Они су њу погодили на степеницама и она је до купатила и умрла. Тај дан кад су моје изгинуле, 14 жена је убијено и троје малољетника Слободан Петровић, Миладиновић Чедо, Вучетић Миленко - рекла је Славка Матић.

И кућа Филиповића завијена је у црно. Ко није убијен на кућном прагу одведен је у логор у Сребреници. За 56 дана у логору, иако су били рањени, мучени и изгладњивани нису имали никакву медицинску помоћ.

- Тај дан су ми убили супруга Драгана, његовог оца Драгољуба, а свекрву Достану, јетрву Миру и двоје деце Оливеру и Немању одвели су у логоре. Немањи Филиповићу било је седам мјесеци, а Оливери три године. Тог јутра спас у нашој кући потражио је и дјечак Брано Вучетићи том приликом и он је одведен у логор - каже Радојка Филиповић, предсједница Општинске организације породица заробљених несталих и погинулих бораца Братунац.

У молитвама се помиње и 48 мјештана Јежестице убијених на Божић 1993. године. Међу њима је и тада 37-огодишњи муж Анђе Ђукановић. Тражила је његове посмртне остатке међу ексхумираним тијелима и након два мјесеца сахранила остатке костију за које и данас не вјерује да припадају њеном мужу тим више што је видјела да су сви покојници били раскомадани и унакажени.

- Или су сјечене руке или увета, или клани испод гуше, испод врата, два брата, знам их обадва, у једног одсјечена рука, био му сат на руци и одсјечена десна шака, и један исто комшија ми, њему је опет огуљена глава. Мени је то остало у очима и не могу да избришем, ниједан није читав - рекла је Анђа Ђукановић.

Чак и када је истина позната, правосуђе је остало нијемо , а највећи број истрага, које су наводно започете, остао је чак и без подизања оптужнице за починиоце злочина над Србима средњег Подриња.

- Многобројни злочини, масовни који су се десили на овом, простору су задокумнетовани, налазе се у Тужилаштву БиХ али они скупљају прашину у ладицама, свјесно и намјерно чекају да починиоци злочина и свједоци помру, да нестану материјални докази, и све ове године то заиста и раде и ми зато за Братунац, за све злочине који су почињени, па и за Бјеловац, гдје је за један дан убијено 68 Срба немамо ниједну правоснажну судску пресуду - истакла је Радојка Филиповић.

У суботу, 5.јула , на гробљу у Братунцу, патријарх српски Порфирије служиће паратсос за 3.267 убијених Срба, након чега ће обраћањем званичника Српске и Србије, бити обиљежена годишњица муслиманског злочна над Србима у средњем Подрињу и Бирчу.