

О некажњеном злочину у Братунцу свједоче и мјештани из села Бјеловац (ВИДЕО)

Бјеловац, село надомак Братунца, једно је од најстрадалнијих у Подрињу. Четрнаестог децембра 1993. године, муслиманска војска из Сребренице опколила је село и убила 68-оро мјештана. Нису поштедјели ни жене ни дјецу. Славки Матић убијени су муж и двије кћерке – Снежана и Гроздана. Свједочила је и пред Хашким трибуналом у предмету против Насера Орића, али ни тијела дјевојака убијених у кући у којој су рођене нису биле довољан доказ за осуђујућу пресуду.
- Нађем мужа, овдје испред има ова нека јабука ту испред ове воде пумпе, ту сам њега нашла мртвога. Старију кћерку Снежану поред степеница, али ми нема ове млађе, а речено ми је да је убијена и она. Ја тамо у купатилу нађем је, она мртва. Они су њу погодили на степеницама и она је до купатила и умрла. Тај дан кад су моје изгинуле, 14 жена је убијено и троје малољетника Слободан Петровић, Миладиновић Чедо, Вучетић Миленко - рекла је Славка Матић.
И кућа Филиповића завијена је у црно. Ко није убијен на кућном прагу одведен је у логор у Сребреници. За 56 дана у логору, иако су били рањени, мучени и изгладњивани нису имали никакву медицинску помоћ.
- Тај дан су ми убили супруга Драгана, његовог оца Драгољуба, а свекрву Достану, јетрву Миру и двоје деце Оливеру и Немању одвели су у логоре. Немањи Филиповићу било је седам мјесеци, а Оливери три године. Тог јутра спас у нашој кући потражио је и дјечак Брано Вучетићи том приликом и он је одведен у логор - каже Радојка Филиповић, предсједница Општинске организације породица заробљених несталих и погинулих бораца Братунац.
У молитвама се помиње и 48 мјештана Јежестице убијених на Божић 1993. године. Међу њима је и тада 37-огодишњи муж Анђе Ђукановић. Тражила је његове посмртне остатке међу ексхумираним тијелима и након два мјесеца сахранила остатке костију за које и данас не вјерује да припадају њеном мужу тим више што је видјела да су сви покојници били раскомадани и унакажени.
- Или су сјечене руке или увета, или клани испод гуше, испод врата, два брата, знам их обадва, у једног одсјечена рука, био му сат на руци и одсјечена десна шака, и један исто комшија ми, њему је опет огуљена глава. Мени је то остало у очима и не могу да избришем, ниједан није читав - рекла је Анђа Ђукановић.
Чак и када је истина позната, правосуђе је остало нијемо , а највећи број истрага, које су наводно започете, остао је чак и без подизања оптужнице за починиоце злочина над Србима средњег Подриња.
- Многобројни злочини, масовни који су се десили на овом, простору су задокумнетовани, налазе се у Тужилаштву БиХ али они скупљају прашину у ладицама, свјесно и намјерно чекају да починиоци злочина и свједоци помру, да нестану материјални докази, и све ове године то заиста и раде и ми зато за Братунац, за све злочине који су почињени, па и за Бјеловац, гдје је за један дан убијено 68 Срба немамо ниједну правоснажну судску пресуду - истакла је Радојка Филиповић.
У суботу, 5.јула , на гробљу у Братунцу, патријарх српски Порфирије служиће паратсос за 3.267 убијених Срба, након чега ће обраћањем званичника Српске и Србије, бити обиљежена годишњица муслиманског злочна над Србима у средњем Подрињу и Бирчу.