

Откривање споменика Чуркину 8. јула у Источном Сарајеву

- Овим ће бити изражена захвалност великом човјеку који је спријечио усвајање резолуције о Сребреници у Савјету безбедности УН, којом је српски народ требало да се окарактерише као геноцидни - рекао је Додик у интервјуу за ТАСС.
Додик је истакао да су Република Српска и српски народ вјечно захвални руском дипломати, који је стао у одбрану истине и рекао чувено "не" у Савјету безбједности УН.
Предсједник Српске је нагласио да му је драго што се односи са Русијом стално развијају, те указао да је њиховом интензивирању допринијело и отварање Канцеларије Амбасаде Руске Федерације у Бањалуци у јуну прошле године.
Република Српска и Руска Федерација, каже Додик, заједно раде на великим пројектима, док је посебно важна духовна сфера, а изградња српско-руске цркве у Бањалуци још је један доказ заједничког успјеха и посвећености Српске Русији.
- Градимо Српско-руски храм за будуће генерације као доказ јединства, истрајности и побједе над свим искушењима, као и оданости Српској православној цркви. Остајемо посвећени српском националном идентитету, који се најјасније изражава у српској православној вјери, писму и језику - рекао је Додик.
Нагласио је да је сарадња између Републике Српске и Русије у области високог образовања и културе традиционално у центру пажње, јер се тиче међусобног учења и развоја односа између два блиска народа и тај процес је у успону.
- Посебно ме радује чињеница да све више ученика у Републици Српској учи руски језик, што је најпримјетније у средњим школама. Захваљујући подршци Амбасаде Руске Федерације, Руског дома у Београду и Пушкиновог института, као и Министарства просвјете Републике Српске и образовних институција, руски језик се сада изучава у више од 40 школа у Српској, а интересовање за њега међу ученицима и родитељима стално расте - рекао је Додик.
Предсједник Српске је подсјетио да су у области високог образовања потписани и бројни споразуми између Универзитета у Бањалуци и Московског универзитета Ломоносов, Универзитета у Источном Сарајеву и Казањског државног универзитета, као и техничких факултета и истраживачких центара из Јекатеринбурга и Републике Српске, посебно у областима информационих технологија, медицине и инжењерства.
- Осим тога, улажу се додатни напори да се повећа број стипендија за студенте из Републике Српске који желе да студирају у Русији, као и да се организује настава руских наставника и предавача у нашим школама и универзитетима - навео је Додик.
Предсједник Српске је оцијенио да ово један од јасних показатеља успостављања снажног научног партнерства између научних школа Републике Српске и Руске Федерације, уз размјену кадра и предавача на обострано корисној основи.
У области културне сарадње, каже Додик, постигнут је договор о организовању заједничких догађаја, као што су Дани руске културе у Бањалуци и другим градовима Републике српске, гостовања руских група и позоришта, као и успостављање веза између музеја и архива ради очувања заједничке историјске грађе.
- Такође смо покренули питање стварања културног центра Руске Федерације у Бањалуци, који би постао стална веза између наших институција и народа у области умјетности, језика и културне дипломатије - рекао је Додик.
Нагласио је да Република Српска остаје чврсто посвећена изградњи културних мостова са Руском Федерацијом.
- Увјерени смо да су знање, језик и заједничка духовна традиција трајне вриједности које спајају народе и обликују будућност, а наша жеља је да успоставимо везе са пријатељским земљама и ојачамо нашу сарадњу на обострано задовољство - рекао је Додик.
Република Српска, истиче Додик, у потпуности подржава Руску Федерацију и све акције усмерене ка јачању суверенитета, очувању безбједности и слободе.
- Русија се показала као земља која тежи сарадњи, која дефинише многе стандарде и вриједности и никоме не намеће никакве одлуке. Руска Федерација је један од наших кључних партнера, са којим нас веже дугогодишње пријатељство - закључио је Додик.