

Дракулић: Концерт Томпсона показатељ правих односа Хрватске према Србима

- Оно што мене највише повређује јесте зашто је сада изабран тренутак када идемо ка обиљежавању 30-годишњице "Олује". То је показатељ и правих наших односа који сви као хоћемо некако да улепшамо, да се бавимо неким заједништвом. Какво црно заједништво - нагласила је Дракулићева која је сценариста филма "Дара из Јасеновца" и избјегла је из Хрватске.
Дракулићева је навела да је једва 3.000 људи потписало петицију којом се тражи да се сутрашњи концерт откаже, док су, са друге стране, карте плануле за десет до 15 минута.
- Али, то је стање ствари. Мислим да тај неко ко је заказао тај концерт врло добро знао шта ради и шта тиме заправо показује - рекла је она новинарима у Београду.
На константацију да је и 30 година послије рата ултрадесничарска идеологија јака у Хрватској и међу младим, Дракулићева је рекла да дјеца присустувју Томсоновим концертима и да га слушају, те да је чињеница да он има своју публику.
- Свјесна сам популарности и ту нема шта да се говори, то говори о њима - рекла је она.
Злочиначка акција "Олуја" почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Према подацима "Веритаса", током "Олује" из домова је протјерано више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.893 погинулих и несталих Срба из ове акције и послије ње, од којих 1.236 или 65 одсто цивила, а међу њима су око три четвртине били старији од 60 година.
Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године "Олују" оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.