latinica  ћирилица
05/07/2025 |  10:00 ⇒ 11:53 | Аутор: РТРС

Специјал: Обиљежавање страдања Срба у средњем Подрињу и Бирчу (ВИДЕО)

Радио-телевизија Републике Српске данас ће цјелодневни програм посветити обиљежавању страдања Срба у средњем Подрињу и Бирчу.
Специјал - Фото: РТРС
СпецијалФото: РТРС

Виктор Нуждић, вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, каже да је 28 стратишта забиљежено је у Подрињу 1992. године, у којима је смртно страдало најмање четверо или више лица српске националности.

- Нажалост континуитет злочина над Србима трајао је током цијелог вијека. Исто тако Суд БиХ само је легализовао ове злочине, пошто ништа није подузео да се крици приведу правди, како би задовољили овоземањску правду. Присутни су дупли аршини, а све је кренуло још од Хашког трибунала, а касније је све пребачено на Сарајево - истакао је Нуждић.

Александар Лончаревић из Братунца, који је 12. јула 1992. године изгубио сестру која је тада била трудница у шестом мјесецу трудноће, чека 33 правду и неће одустати.

- Тражилиу су је и моји родитељи, умрли су нису дочекали, а ја ћу је тражити док сам жив. Једна старија жена је преживјела тај злочин, и све је испричала, тако да знамо ко су починиоци злочина. Све жртве морају исте, правда ма каква била на крају мора побиједити - рекао је Лончаревић.

Радомир Павловић, ратни доктор у Братунцу, и аутор више књига страдања Срба на овом подручју, каже да су Срби за наводне злочине око Сребренице добили преко 1.000 година казни, и да је то велика неправда.

- Исто што нам се дешавало прије 100 година, имамо и данас. Непријатељи су потпуно исти. Сада су чак отишли и корак даље покушавајући да нас прогласе геноцидним народом. Међутим, чињенице кажу да је на подручју Братунца и Сребренице спаљено 150 српских села. Дрина је послије Јасениовца највећа гробница српског народа у 20. вијеку - нагласио је Павловић.

Милан Јоловић Легенда, комадант Специјалне јединице "Вукови с Дрине", каже да је највеће стратиште поред сарајевског управо подрињско стратиште.

- Циљ је био да се Подриње очисти од Срба, и у Првом, и у Другом свјетсаком рату, па тако и у посљедњем Одбрамбено-отаџбинском рату. Најмагичнија ријеч у српском језику је јединство, јер управо оно спашава наш народ. Имали смо у рату војно и политичко јединство, и зато смо успјели да сачувамо наш народ. Нажалост, било је злочина, али као народ смо опстали на овим просторима - истакао је Јоловић.

Бранимир Којић, из Организације породица погинулих из општине Сребреница, истиче да је важно да се народ окупља у Братунцу, како би његовао културу сјећања, јер млади нараштаји нису довољно упознати са размјерима трагедије у средњем Подрињу и Бирачу. 

- Нисам никога видио од страних амбасада, јер српске жртве су за њих жртве другог реда. Њима је данас врућина, али неће им бити 11. јула када буде обиљежавање у Поточарима. Сликама на путу барем ћемо их мало додирнути, нек виде истину онаква каква је заиста. Следеће године ћемо се потрудити да им поставимо и фотографије злочинаца - нагласио је Којић. 

Обиљежавање страдања Срба у средњем Подрињу и Бирчу можете пратити и на нашем порталу и Јутјуб каналу.

У Братунцу се данас обиљежава 33 године од злочина над 3.267 Срба из средњег Подриња и Бирча, почињеног током Одбрамбено-отаџбинског рата од стране припаднка тзв. Армије БиХ.