

У Српској постоји 14 врста змија, од којих су три отровне

Он је истакао да љетна температура и боравак људи у природи доноси честе сусрете са змијама, које, иако их многи доживљавају са нелагодом и страхом, нису непријатељи, већ избјегавају људе и никада не нападају прве.
Кад је ријеч о отровницама, Вученовић је навео се поскок јавља у свим регијама БиХ до 2.000 метара надморске висине и препознатљив је по рогу на врху главе и цик-цак шари дуж тијела.
- Налази се на каменитим и сувим подручјима, на осунчаним стијенама - напоменуо је Вученовић и додао да се шарка и шарган појављују у планинским предјелима, попут Бјалшнице, Игмана, Влашића, Зеленгоре, Јахорине и неће у камењаре јер им је вруће.
Према његовим ријечима, змије не нападају прве, али да треба бити опрезан јер реагују одбрамбено када их људи из страха нападну или случајно стану на њих.
- Зато им се не треба приближавати нити их додиривати и тјерати - појаснио је Вученовић.
Он је навео и да змијама одговара темепратура до 32 степена Целзијусова, те да у вријеме већих врућина оне бјеже у шуму и пењу се на дрво.
- На то се посебно треба обратити пажња ако шетате кроз шуму или планинарите кроз растиње - упозорио је Вученовић.
Вученовић је напоменуо да треба обратити пажњу када се хода по запуштеним зараслим мјестима с обзиром на то да змија тражи мирно и тихо мјесто у којем ће да борави, храни се и спава.
- За сигурност у природи потребно је носити затворену и чврсту обућу, дуге панталоне и штап, не завлачити руке у пукотине, камење, високу траву, те пазити гдје се сједа или остављају ствари. Змије осјете човјека, зато је потребно штапом лупати од земљу, стварати вибрације након чега ће оне побјећи - рекао је Вученовић.
Вученовић напомиње да су уједи змије ријетки, као и смртни исходи.
- Зуби код змије су дуги и до једног центиметра и стварају убоде који ће касније изазвати згрушавање крви. Појављује се црвенило и оток на мјесту уједа. Битно је јавити се на вријеме љекару да се добије противотров и лијечење затим траје око седам дана - рекао је Вученовић.
Према његовим ријечима, код животиња су чешћи уједи змија и битно је реаговати на вријеме.
Најчешћа мјеста уједа змије код животиња су трбух и виме, а код оваца њушка и предјели главе, који су спуштени у траву док животиња пасе.
Вученовић савјетује да је сумпор најбоље средство које тјера змије, те да се може купити у пољопривредним радњама.