latinica  ћирилица
05/07/2025 |  18:13 ⇒ 20:11 | Аутор: РТРС

Српска и Србија сутра заједнички обиљежавају 150 година од Невесињске пушке, пренос на РТРС од 11 часова (ВИДЕО)

Република Српска и Србија сутра заједнички у Невесињу, обиљежавају 150 година од Невесињске пушке. Устанак српског народа у Невесињу против турске власти, који се касније проширио на цијелу БиХ и имао шири одјек, историчари сматрају најзначајнијим историјским догађајем на Балкану у другој половини 19. вијека.
Невесињска пушка - Фото: РТРС
Невесињска пушкаФото: РТРС

Настао је као израз слободарских тежњи српског народа, који је одредио политичку судбину Балкана. У Невесињу се сутра очекује присуство највиших званичника Републике Српске и Србије и представника законодавне власти Црне Горе. Свету архијерејску литургију служиће патријарх српски Порфирије.

Од једанаест часова, РТРС ће преносити Свечани програм, а пренос можете гледати и на нашем порталу и Јутјуб каналу.

Незадовољство Срба у Херцеговини тешким условима живота под турском влашћу био је један од узрока избијања Невесињске пушке. Разлози су били социјални и национални.

- Социјални прије свега, јер су Срби жељели да се ослободе османске власти, читлук сахибијског система, да постану сељаци сопствене земље, а национални – они су имали идеју да се уједине са српским кнежевинама Србијом и Црном Гором - додаје Александар М. Савић са Филозофског факултета у Београду.

Незадовољство је кулминирало у јулу 1875. године, кад су се устаници дигли на оружје.

- Дошло је до једног сукоба локалних сељана из невесињских села са турским заптијама, то је нека врста турске полиције или органа реда – то је брдо Гребенац код Крекова, то је то чувено село, и тај сукоб који се догодио 9. јула је заправо означио почетак те чувене Невесињске пушке - додаје он.

Устанак се убрзо проширио на цијелу Херцеговину и покренуо ослободилачке покрете и у другим крајевима.

- Невесињска пушка је била сигнал за почетак велике борбе за ослобођење и уједињење српског народа, у ту борбу су се у августу укључили Срби из Босне, нарочито Крајина - наводи историчар Милош Ковић.

Србија и Црна Гора заратиле су с Турском, а у рат улази и Русија. Берлински конгрес прекројио је карту Балкана, али устаници ће још деценијама сањати слободу.

- Србија дошла тада већ коначно на Берлинском конгресу те 1878. до независности и увећања, уз разочарење велико што је обелодањен тај руско-аустријски споразум и БиХ су, авај, припале Аустроугарској - наводи историчар Небојша Дамњановић.

Подвизи славних предака нису заборављени. Трајна су инспирација и подсјетник на значај слободе.

- Тако да је Невесињска пушка и цијели тај устанак у БиХ био извор снаге, окрепљења цијелог српског народа све до ослобођења 1918, а сјећање на те догађаје је извор снаге српског народа у Републици Срспкој и дан-данас - појаснио је Ковић.

Невесињска пушка била је велика прекретница у историји српског народа, па историчари за њу кажу да је пуцањ који одјекује вијековима.