latinica  ћирилица
05/07/2025 |  18:48 ⇒ 20:15 | Аутор: РТРС

Укидање притвора Додику велика побједа Српске; Правним аргументима доказана бесмисленост потјернице (ВИДЕО)

На одлуку Суда БиХ да прихвати приједлог Тужилаштва БиХ о укидању притвора предсједнику Републике Српске Милораду Додику, чиме више није на снази ни потјерница коју је овај суд расписао за њим, бројна су реаговања.
Милорад Додик испред Суда БиХ - Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Милорад Додик испред Суда БиХФото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Док званичници Српске поручују да је такво рјешење било једино могуће, отровне стрелице према Додику, али и Суду поново су полетјеле из смјера сарајевске и тројке из Републике Српске.

Умјесто да ова одлука буде повод и за спуштање тензија, чини се да слиједи ново заоштравање. Почели су притисци и на Судско вијеће уочи изрицања другостепене пресуде у поступку који се против предсједника Додика води због непоштовања одлука Кристијана Шмита.

Тужилац Ведрана Мијовић истиче да је осумњичени самоиницијативно приступио са браниоцем, испитан је од стране тужиоца, сачињен је записник о испитивању осумњиченог и тиме су се стекли услови да се мјера притвора ублажи мјером забране.

Судија Татјана Косовић истиче да с обзиром на оно рјешење притвор је био одређен само из разлога недоступности осумњиченог државним органима.

- Тако да је предложена мјера забране, гдје је осумњичени обавезан да се јави у полицијску станицу Лакташи сваке двије седмице. Сматрам да је то у реду - рекла је Косовић.

У првој реакцији на оваку одлуку Суда БиХ, Додик је за нашу телевизију рекао да се не осјећа славодобитно, него уморно због свега.

Тражећи начин како да буде ријешена ситуација, која већ дуже вријеме оптерећује политичку сцену одлучио је, каже, да се добровољно јави у Тужилаштво и Суд БиХ и да исказ у предмету „Напад на уставни поредак“, који је отворен против њега, Ненада Стевандића и Радована Вишковића.

И данас понавља да је та одлука искључиво политички мотивисана.

- Сви знате да је процес био политички мотивисан и да Суд и Тужилаштво БиХ нису предивђени Уставом БиХ, тако да је и мој одлазак тамо био искључиво политички мотивисан - рекао је Додик.

За званичнике Републике Српске оваква одлука Суда БиХ једини је логичан и исправан потез.

Све што се дешавало у претходном периоду у судским процесима против предсједника Додика није било ништа друго него коришћење правосудних институција у политичкој борби против Српске, уз обилату помоћ ОХР-а и појединих страних амбасада, али сада се, кажу, ситуација мијења.

Предсједник Владе Републике Српске, Радован Вишковић захвалио се људима из Суда БиХ.

- Хвала људима из Суда БиХ који су смогли снаге из Тужилаштва да кажу да не можемо ми судити на основу одлука неизабраног званичника какав је Шмит. И то је било логично, ми смо то говорили већ двије године - нагласио је Вишковић.

Српски члан Предсједништва БиХ, Жељка Цвијановић додаје да је поносна јер зна да Република Српска зна да води политику. 

- Ја сам поносна што РС зна да води политику. Ми не мрзимо и нећемо да мрзимо. Биће много таквих добрих ствари у будућности - нагласила је Цвијановићева.

И ова најава као да је упалила црвене аларме у Сарајеву. Док федерални премијер, Нермин Никшић, све покушава представити као побједу БиХ над Додиком, због његовог доласка у Тужилаштво , министар спољних послова у Савјету министара, Елемедин Конаковић, није крио бијес због одлуке суда.

Каже да је све урађено уз помоћ савезника, посебно како је рекао "балија", без којих, тврди, није могло.

Већ најављује да ће на исти начин третирати и сваку пресуду судског вијећа у другостепеном поступку против предсједника Додика, која не би била осуђујућа.

- Поред овог предмета, у којем, донекле, ево гањају га, па он дошао са адвокатом, па дао изјаву, се то повезује са другостепеном пресудом у којој је он првостепено осуђен на годину затвора и шест година забране бављења политиком. И сада је то, заиста, логика у којој се ја као човјек питам - јел мислите да би Додик дошао само онако да нема неки цјелокупан договор с неким - рекао је Конаковић.

За разлику од федералне тројке, она из Републике Српске критику није усмјерила ка Суду, него ка предсједнику Српске. Тврде да је Додик, давањем исказа у Тужилаштву, прекршио одлуке Народне скупштине и важеће законе.

Предсједник ПДП-а Драшко Станивуковић сматра да је вријеме за промјене.

- Нема константности, нема националне, нема државничке политике. Ови људи су зрели да се мијењају, да постану прошлост, како би наша Република Српска имала будућност - рекао је Станивуковић.

Међутим, правник Огњен Тадић каже да је процјена Додиковог тима да сада искористе могућност да правним аргументима разјасне бесмисленост притвора и потјерница, очито исправна и да све треба посматрати као дио политичке борбе.

- Ово је од почетка политички процес и потпуно је логично да сваки облик политичког маневра, који доприноси томе да се савлада, јесте легитиман од самог старта - нагласио је Тадић.

А овај, за Додика успјешан, маневар разочарао је оне који већ мјесецима призивају његово хапшење.

Сада из Сарајева, тврдњама да укидање притовора Додику представља шамар БХ правосуђу, већ стварају притисак уочи другостепене пресуде предсједнику Српске, у такође политичком процесу.

Таква политика, којој је једини циљ да са политичке сцене склони Додика и тиме ослаби Република Српска неће проћи и таква БиХ нема будућност, одговор је званичника Српске.