latinica  ћирилица
06/07/2025 |  07:37 ⇒ 10:52 | Аутор: РТРС

Централна прослава 150 година од Невесињске пушке (ВИДЕО)

Централна прослава 150 година од Невесињске пушке биће одржана данас у Невесињу у присуству највиших званичника Републике Српске и Србије.
Патријарх служи литургију у Невесињу - Фото: РТРС
Патријарх служи литургију у НевесињуФото: РТРС

Програм је почео Светом архијерејском литургијом, коју у Храму Вазнесења Господњег у Невесињу служи патријарх Порфирије уз саслужење више архијереја, док је свечани програм на Тргу слободе предвиђен за 11.00 часова.

Литургији присуствују министри културе Србије Никола Селаковић, информисања и телекомуникација Борис Братина, посланици у Народној скупштини Републике Српске и Србије, начелници источнохерцеговачких општина, градоначелник Никшића, као и велики број вјерника.

Код спомен-обиљежја јунацима Невесињске пушке у селу Крекови у 12.45 часова биће служен помен, након чега ће бити положени вијенци.

Овај историјски догађај заједнички обиљежавају Република Српска и Србија.

Обиљежавању овог значајног јубилеја, присуствоваће предсједник Српске Милорад Додик, премијер Србије Ђуро Мацут, предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић, као и бројне званице и гости из региона.

Милутиновић: Невесињска пушка живи кроз епску пјесму

О данашњем централном догађају, за наш Јутарњи програм причао је и начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић.

Прва Невесињска пушка био је устанак подигнут у мјесту Крекови код Невесиња 9. јула 1875. године против отоманске власти и убрзо се проширио на цијелу БиХ, уз подршку Србије и Црне Горе.

То је временом прерасло у српско-турски рат. На Берлинском конгресу 1878. године Србија и Црна Гора добиле су независност и територијално проширење, док је Аустро-Угарска на 30 година окупирала БиХ.

Друга Невесињска пушка, познатија као Улошки устанак, избила је у јануару 1882. године нападом устаника на аустроугарску жандармеријску станицу у Улогу због доношења такозваног Војног закона о обавезном служењу војске младића из БиХ.

Невесињска антифашистичка пушка представља оружани отпор усташама 3. јуна 1941. године у селу Дрежањ, након масакра 27 људи у селу Удрежње код Невесиња.