

Путин: БРИКС значајно надмашује Г7 у погледу економије, удружење има огроман потенцијал

Земље БРИКС-а чине 40 одсто свјетске економије, а укупни БДП достиже 77 билиона долара.
- Не само што земље БРИКС-а чине трећину копнене површине Земље и скоро половину становништва планете, већ и 40 одсто свјетске економије, а њихов укупни БДП по паритету куповне моћи већ достиже 77 билиона долара – то је према подацима ММФ-а за 2025. годину. Иначе, по овом показатељу БРИКС значајно надмашује нека друга удружења, укључујући Групу седам – са 57 билиона долара - рекао је Путин.
Такође је истакао да је униполарни систем служио интересима "златне милијарде", али да сада модел "либералне глобализације" постаје застарио. Њега ће замијенити нови и праведнији мултиполарни свијет.
- Промјена глобалног економског поретка наставља да добија на замаху. Све указује на то да либерални модел глобализације постаје застарио. Центар пословне активности се помјера ка тржиштима у развоју, што покреће снажан талас раста, укључујући и у земљама БРИКС-а - нагласио је Путин.
Руски предсједник примјетио је да употреба националних валута у трговини између земаља БРИКС-а стално расте.
- Употреба националних валута у трговини између наших земаља стално расте. У 2024. години, удио наше националне валуте, рубље, и валута пријатељских земаља у обрачунима Русије са другим земљама БРИКС-а износио је 90 одсто - истакао је Путин.
Он је додао да је неопходно проширити употребу националних валута у међусобним обрачунима између земаља БРИКС-а.
- Стварање независног система за трансакције на платформи БРИКС-а ће, чини се, учинити девизне трансакције бржим, ефикаснијим и безбиједнијим - примјетио је руски лидер.
Уједињујућа агенда коју дијеле земље БРИКС-а тражена је у тренутној глобалној ситуацији, изјавио је руски предсједник.
- Земље БРИКС-а представљају различите моделе развоја, религије, јединствене цивилизације и културе, али све оне се залажу за једнакост и добросусједство, приоритет традиционалних вриједности... теже да дају значајан допринос обезбијеђивању глобалне стабилности и безбједности... Управо су ти конструктивни приступи и таква обједињујућа агенда тражени у садашњој тешкој геополитичкој ситуацији - нагласио је Путин.
Он је примјетио да ауторитет и утицај БРИКС-а у свијету расте из године у годину.
Путин је напоменуо да земље БРИКС-а настављају да продубљују сарадњу у кључним областима политике и безбиједности, економије и финансија, културних и хуманитарних контаката. Према његовим ријечима, земље БРИКС-а имају огроман потенцијал.
- Наше удружење озбиљно се проширило и укључује водеће државе Евроазије, Африке, Блиског истока и Латинске Америке. Заједно имамо заиста огроман политички, економски, научни, технолошки и људски потенцијал - оцијенио је Путин.
Руски лидер је навео да је важно интензивирати сарадњу између земаља БРИКС-а у области технологије, развоја ресурса, логистике, трговине и финансија, како би се максимално искористиле перспективе које се отварају у том погледу. Он је додао да БРИКС има много истомишљеника међу земљама Глобалног југа и истока.
- Њима импонује култура отвореног партнерства и сарадње, међусобног поштовања и уважавања туђих мишљења која се развила у овом удружењу - објаснио је он.
Бразил је, као предсједавајући БРИКС-а, прихватио руске иницијативе предложене 2024. године, примјетио је Путин.
- Важно је да су наше бразилске колеге прихватиле иницијативе изнете током руског председавања прошле године и предложиле рад на њиховој релизацији - рекао је он.
Међу општим достигнућима, Путин је истакао покретање специјалног консултативног механизма о питањима Свјетске трговинске организације.
Седамнаести самит БРИКС-а одржава се у Рио де Жанеиру 6. и 7. јула. Руску делегацију предводи руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
БРИКС је међудржавно удружење коју су 2006. године основале Русија, Кина, Индија и Бразил; Јужна Африка се придружила 2011. године. Од 2024. године, придружили су им се Египат, УАЕ, Етиопија, Иран, а од јануара 2025. године и Индонезија.
Статус земље-партнера имају Бјелорусија, Боливија, Куба, Казахстан, Малезија, Нигерија, Тајланд, Уганда, Узбекистан и Вијетнам. Ове године БРИКС-ом предсједава Бразил.