

Владика Сергије: Поново пјевају пјесме које су пјеване када су Србе водили на клање

Владике је указао и да су на простору гдје Срби живе стално неке подјеле, те истакао да као хришћани треба да се изложе подвигу, да буду спремни на жртву јер је и Јован Крститељ, чије рођење данас прославља Српска православна црква, припремао народ који је тумарао и проповиједао покајање.
Према његовим ријечима, управо на овим просторима ископане су мошти Светих мученика јањских које су смјештене у манастиру Глоговац и мошти Светих мученика шиповских које се налазе у Храму Светог Јована у Шипову, а убијени су у Другом свјетском рату.
- Ми, православни хришћаћани имамо ту част и благодат да сачувамо оно што смо примили и за своју дјецу, да им оставимо за будућа покољења, да би остали и опстали као народ Божији и сутра славили Бога истине, правде и љубави - рекао је владика Сергије.
Указао је да Бог не жели материјално, већ жели да срца и душе вјерника буду освештане и благословене како би се припремили и сачували за други долазак.
Владика је данас служио Свету архијерејску литургију у Храму Рођења светог Јована у Шипову гдје је обиљежена слава Ивањдан
Кум славе је пензионисани свештеник из Нимберга у Њемачкој протојереј-ставрофор Маринко Радмило и супруга Зора, који воде поријекло из ових крајева, а гдје често бораве.
Старјешина Храма свештеник Драган Шкалоња рекао је Срни да је данас ђакон Душко Шобић рукоположен у чин свештеника.
Обиљежавању славе Храма присуствовао је и начелник општине Милан Ковач, као и велики број вјерника из ове и сусједних општина.
У Храму Рођења светог Јована налазе се честице моштију Светог мученика Димитрија и мошти Светих мученика шиповских који су убијени у Другом свјетском рату.