latinica  ћирилица
07/07/2025 |  19:21 ⇒ 21:44 | Аутор: РТРС

ЕУ и даље ћути о усташком дернеку у центру Загреба (ВИДЕО)

Усташки дернек у центру Загреба, највећи профашистички скуп од завршетка Другог свјетског рата, почетак рехабилитације усташког покрета - ово су само неке од оцјена након концерта контроверзног хрватског пјевача Марка Перковића Томпсона у Загребу.
Концерт Томпсона, Загреб (фото: EPA/ANTONIO BAT) -
Концерт Томпсона, Загреб (фото: EPA/ANTONIO BAT)

Већина је сагласна да је концерт најмање био музички догађај, упозоравајући да посљедице могу бити далекосежне.

Посебно забрињава ћутање Европске уније и државног врха Хрватске на фашистичке поздраве и симболику током концерта.

За премијера Хрватске Андреја Пленковића све је било сјајно. Засметало му је, каже, претјерано реаговање опозиције, које је упоредио са ставом предсједника Србије Александра Вучића.

Први пут од 1945. оволика маса људи у Загребу узвикивала је усташки поздрав, каже за РТРС познати адвокат Анто Нобило. Иако су сви, укључујући и хрватске власти, знали да ће се то догодити, нико није предузео ништа да то буде спријечено, а потом нико од хрватских званичника, није јасно ни осудио. И оно што је најпарадоксалније - Томпсон за узвикивање овог поздрава неће одговарати.

- Прије неколико година, Високи прекршајни суд заузео је правно стајалиште, апсолутно правно неприхватљиво, да изузетно Томпсон може, пјевајући "Бојну Чавоглаве", викнути "За дом спремни", јер је то пјесма настала у рату и да се тако пјевала од рата на овамо - каже Нобило.

Иако то не могу бити разлози да се легализује усташки поздрав, Томпсон је, испоставило се "За дом спремни", узвикивао потпуно легално. Зато је овај концерт још опаснији, јер је послужио само као форма да се привуку млади људи, у циљу нове радикализације и ширења фашистичких идеја, сматрају историчари.

- Ту се јасно показало расположење нечега што бисмо могли да назовемо већинском Хрватском. Оно је отворено проусташко. Не би требало имати никаквих илузија о садржају пјесама тог извођача, довољно је послушати их, видјети ту масовну подршку која је и општенародна и званична, од стране највећих државних органа - појашњва историчар Милош Ковић.

А из државних органа Хрватске - углавном мук. За предсједника Сабора Гордана Јандроковића ово је био догађај који шири љубав, а министар унутрашњих послова Давор Божиновић задовољан је што је, у организационом смислу, све протекло у реду. Дешавања са концерта осудиле су тек опозиционе странке љевице - Можемо и СДП.

- Умјесто да се јавна пажња и организација концерта искористе као јединствена прилика за снажно и јасно ограђивање од свих облика историјског ревизионизма и усташлука, свједочили смо свјетској срамоти у којој су екстремне поруке добиле државну логистику и изравну подршку врха власти - истакли су из СДП-а.

О тој, свјетској срамоти, писали су и бројни свјетски медији. Томпсона углавном називају екстремним десничарем, који је познат по отвореним симпатијама према хрватском пронацистичком марионетском режиму из Другог свјетског рата, а већина их подсјећа да су његови наступи забрањени у бројним земљама. У Хрватској не само да нису, него се одржавају уз отворену подршку власти. Због тога се оправдано поставља питање каква се порука шаље малобројним Србима који још живе у Хрватској, али и другим мањинама.

- То је противно свакој слободи, поготово мањинских народа у Хрватској, попут српског. Ако је ово Хрватска након 35 година, у којој ће се пуштати простор за ову врсту порука, онда сам забринут за стање духа у Хрватској и за њену будућност - каже Милорад Пуповац, предсједник СДСС-а и посланик у хрватском Сабору.

Нобило каже да се хрватска власт залаже за политички програм држава-породица-католичка вјера.

- Чим спојите католичку вјеру и државу, поставља се питање - а шта је са онима који нису католичке вјере, а хрватски су држављани. Да ли су они, могуће, грађани другог реда? - каже Нобило.

Све виђено послало је неприхватљиву слику о Хрватској, каже Нобило. Срећа је само, додаје, што екстремно десничарске странке у Хрватској још имају минорну подршку на изборима, али, настави ли се овако и то би се, каже, лако могло промијенити. А онда улазимо у зачарани круг, јер један екстремизам увијек, по принципу домино-ефекта, производи други, закључио је Нобило.