latinica  ћирилица
07/07/2025 |  19:29 ⇒ 20:26 | Аутор: РТРС

Да ли ће крах Шенгена бити почетак краја Европске уније? (ВИДЕО)

Пољска је данас увела привремене контроле на границама са Њемачком и Литванијом, у настојању да заустави све већи број илегалних миграната, који прелазе пољску границу са сјевера и запада. Тиме је број земаља Шенгенске зоне, које проводе контроле на својим границама, порастао на 12. Немогућност борбе са илегалним миграцијама повлачи бројне проблеме. Ти проблеми, лако би могли да се прелију и на земље ван Европске уније и Шенгена.
Литванско-пољска граница (фото: EPA/Artur Reszko) -
Литванско-пољска граница (фото: EPA/Artur Reszko)

Град Слубице, на граници Пољске и Њемачке. Од поноћи су на овом граничном прелазу уведене привремене контроле. И то је јадан од укупно 52 контролна пункта, колико их је на граници с Њемачком, а с Литванијом 13.

- То је веома тужна ситуација. Дуго смо се борили да будемо у Шенгенској зони. Европска унија је проширена 2004. године. У то вријеме смо били веома срећни, а данас поново видимо граничну контролу на њемачко-пољској граници - наводи Томаш Стефански замјеник градоначелника, Слубице.

Исту мјеру, још у октобру 2023. године увеле су и власти Њемачке.

- Тужно је. Могли су тамо да пронађу мјесто које би обје стране контролисале у исто вријеме. А не једна овдје, а друга тамо. Зато овдје увијек има толико саобраћајних гужви, па Њемци не могу да се врате кући или Пољаци не могу да дођу на посао у Њемачкој - каже Петрик, становница Франкфурта на Одри, Њемачка.

Из граничне полиције Пољске саопштили су да ће фокус бити на возилима која превозе више путника и возилима са затамњеним прозорима. Све то с циљем борбе против илегалних миграција.

- Не желимо, не слажемо се, боримо се против илегалних миграција и чинимо све у том правцу да до ове илегалне миграције не дође. Мислим да овдје нема разлике у пољском јавном мњењу. Илегалне миграције су једноставно злочин - истакао је Томаш Шемоњак министар унутрашњих послова Пољске.

Мјере контроле које је увела Пољска трајаће до 5. августа уз могућност да буду продужене. Тренутно 12 земаља Шенгенске зоне примјењују привремене контроле на својим границама, што указује на растућу забринутост јавности у ЕУ због миграторних токова у оквиру Шенгена.

- Само увођење додатно показује да се мигрантске руте мијењају временом, да мигранти проналазе нове канале јер је очигледно да та мигрантска криза није још увијек престала, она је и даље актуелна. За очекивати је, с обзиром на дешавања геополитичка у свијету, нестабилност одређених подручја, да се дође до повећаног прилива људи, поготово из тих региона из којих долазе, поготово Блиског истока - истакао је Саша Мићин професор на Факултету безбједносних наука у Бањалуци.

Стучњаци за безбједност кажу да се и на овом примјеру виде све слабости Европске уније и немогућност контроле граница ЕУ. Неконтролисан улазак мигранта представља безбједносни ризик за све земље, посебно БиХ, каже Слободан Жупљанин ректор "Слобомир П Универзитета", Бањалука.

- У неконтролисаном уласку ви не знате ни ко долази у првој фази. Не знате ни одакле долази, не знате ни мотиве из којих долази, а искуства су показала да велики број миграната нису класични економски мигранти, напротив. Да се ради о људи који су учествовали на страним ратиштима, који су се борили на страни Исламске државе и различитим другим паравојним и терористичким организацијама - додао је Жупљанин.

Многи овакав тренд оцјењују као слом Шенгенског споразума који омогућава слободно кретање унутар Европе. Враћање контроле на границама земаља Шенгена имаће посљедице и са економског аспекта.

- Свака додатна задршка или губљење времена на неким прегледима или контролама граница узроковаће веће трошкове како људи који обављају те послове, горива, енергије, сви знамо да је вријеме новац. Ако будемо остављали више времена на тим граничним прелазима то ће свакако да доведе до ситуације која ће бити много компликованија - сматра Бојан Лучић економиста.

Снажна економија, безбједност грађана, вриједности које су привлачиле државе Старог континента да постану чланице Европске уније, сада су под знаком питања. Да ли ће успјети да се избори са проблемима, или ће крах Шенгена бити почетак краја Европске уније?