latinica  ћирилица
08/07/2025 |  18:37 ⇒ 20:24 | Аутор: РТРС

Пољопривредни факултет Бањалука представио нова сазнања у ратарству и воћарству (ВИДЕО)

Пољопривредни произвођачи од почетка новог производног циклуса суочени су са проблемима због временских прилика.
Едукативно-експериментални центар Пољопривредног факултета Бањалука - Фото: РТРС
Едукативно-експериментални центар Пољопривредног факултета БањалукаФото: РТРС

Струка је одговор на ове изазове тражила у Александровцу у Едукативно-експерименталном центру Пољопривредног факултета Бањалука.

Учесницима су представљена овогодишња постигнућа у ратарској и воћарској производњи.

На парцелама под стрним житима приноси у макроогледу на 22 хектара су око 6,2 тоне по хектару. Недостатак падавина пресудно је дјеловао на умањен принос.

Професор Пољопривредног факултета Бањалука, Борислав Петковић истиче да је година неповољна за житарице. 

- Генерално година је за озиме житарице неповољна али с обзиром да ми имамо кукуруз и онај који је посијао кукуруз касно, рецимо послије 25 априла, он је већ у опасности и приноси ће бити мањи и на кукурузу нарочито ако се овакав период без кише настави и у наредним данима и може се чак десити да ова година буде неповољнија у односу на претходне године што се тиче кукуруза - истакао је Петковић.

Слична ситуација и на воћним засадима. Прољећни мраз је знатно умањио приносе а додатни проблем представља и појава биљних болести.

Професор Пољопривредног факултета Бањалука, Миљан Цвјетковић поручује да је на стаблима дошло до појаве болести. 

- Такође смо се суочили да дијелу стабала гдје смо имали плодове дошло је до појаве вентурије-чађаве краставости што нам је дало прилику да видимо какво је понашање неких нових сорти када је у питању та болест али истовремено смо примјетили да постоје одређене разлике у узгојним облицима - рекао је Цвјетковић.

Експериментално-едукативни центар у Александровцу је формиран прије шест година на површини од 50 хектара. Циљ је да се најновија сазнања релизована кроз бројне домаће и међународне научне пројекте што прије прослиједе до пољопривредних произвођача.

Продекан за научно-истраживачки рад Пољопривредног факултета Бањалука, Бранимир Њежић поручује да је вријеме веома динамично, те да се и у пољопривреди ствари брзо одвијају. 

- Свједоци смо климатских промјена, промјене на тржиштиу са радном снагом, нови штетни организми, сортимент се мијења и све су то изазови на које треба наћи брзо одговор јер што брже дамо одговор пољопривреда ће бити успјешнија - нагласио је Њежић.

За потребе едукативно-експерименталног центра 50 хектара пољопривредног земљишта Пољопривредни факултет је добио концесионо право од Владе на период од 28 година.

За комплетну површину урађен је пројекат изградње система за наводњавање.