

Центар за животну средину: Нелегални радови пријете Врбасу, природи и грађанима

Из Центра за животну средину истичу да желе да свим грађанима ближе да објасне шта је тачно упитно у тренутним радовима на изградњи новог дијела шетнице уз и у самом Врбасу, те представе став Центра за животну средину.
- Центар за животну средину се не противи идеји о уређењу обала Врбаса. Штавише, Центар свим срцем подржава све мјере које ће да доведу људе ближе овој ријеци и ријеку њима, али на легалан, стручан и нешкодљив начин, како по ријеку тако и по људе. Постоји више разлога зашто смо против радова који се тренутно изводе, а представљамо главних шест - навели су из ове организације.
Поручују да су радови нелегални, те да су поред дописа инспекцијским органима, писали и Јавној установи Воде Српске.
- Из Вода Српске су нас обавијестили да су радови нелегални, будући да је Град Бања Лука тек 23. јуна ове године упутио захтјев за издавање водних смјерница за изградњу шеталишта. Водне смјернице се издају за израду пројектне документације, а на основу ове документације се аплицира за водну и на крају грађевинску дозволу - поручили су из ове организације.
Даље додају да је тиме јасно да је Град Бањалука на самом почетку процедуре, што значи да се ради не само нелегално већ и нестручно – будући да без смјерница пројект не може бити завршен.
- Тако смо на терену имали ситуацију да сам извођач на лицу мјеста бира куда ће поставити трасу, а за потребе извођења радова неселективно уклања природну вегетацију. Можемо констатовати да је на овај начин извршена радња која има елементе кривичне одговорности - поручили су.
Из Центра за животну средину наглашавају да се радови изводе у зони првог степена заштите.
- Српске Топлице укључујући и познату Врућицу, одлуком Комисије за очување националних споменика проглашене су националним спомеником БиХ. Увидом у катастарски план, утврђено је да се радови изводе, између осталог, на катастарској честици која улази у први степен заштите који је предвиђен овом Одлуком. Овакво поступање није у складу са Одлуком којом је ово подручје проглашено националним спомеником - нагласили су.
Додају да су итекако за стварање предуслова за боравак људи уз, и у ријеци Врбас, али сматрају да је први, неизбјежни и суштински предуслов – рјешавање питања прикупљања и обраде отпадних вода.
- Већина купалишта у граду се налази тик испод канализацијских испуста који у Врбас упумпавају сирову, необрађену канализацију и тако уништавају нашу ријеку, али и нарушавају здравље купача. Здрав разум нам налаже да за овај захтјев није потребна даља елаборација - поручили су из ове организације.
Истичу да су поплаве из 2014. године јасно показале којом силом може да располаже наша ријека.
- Бетонизација обале, уништавање вегетације и других природних препрека ће довести до још већег убрзавања тока ријеке и пораста њене деструктивне моћи за вријеме високих вода. Интервенције у и око ријеке морају бити помно планиране и да као такве ни у ком случају не поспјешују разорну моћ ријеке за вријеме високих вода - нагласили су из Центра за животну средину.
Поручују да су ови радови континуитет неконтролисане бетонизације која се из центра града шири на природна подручја у његовој околини.
- Забрињава нас мањак стручног приступа, изостанак поштовања процедура и прописа при планирању и грађењу који произилази из рада градске управе. Град није мјесто за декорацију и не чини га градом само лијепа сценографија. У правом смислу град је тек она заједница људи која је способна да свој заједнички живот квалитетно организује, чиме си осигурава здрав опстанак и живот - рекли су из ове организације.
Додају да као и у многим другим реализованим и најављеним пројектима актуелне градске управе изостаје, је помно и на науци засновано планирање.
- Квалитетно анализирање и приоритетизирање потреба. Природа је садржај сама по себи и као таква – природна нуди љепоту, мир и опоравак од ужурбаности града и савременог живота – поручују из Центра за животну средину.