

УЖИВО - НСРС разматра Избор и именовања

Сједницу можете гледати на РТРС плус и нашем порталу.
Народној скупштини Републике Српске предложено је да за главног ревизора Главне службе за ревизију јавног сектора Српске, на приједлог предсједника Српске, буде изабрана Божана Трнинић на мандат од седам година.
Предсједник Комисије Народне скупштине за избор и именовање Илија Таминџија, обраћајући се посланицима током скупштинске тачке "Избор и именовања", рекао је да је за замјеника главног ревизора Главне службе за ревизију јавног сектора Српске, такође на мандат од седам година, предложен Јово Радукић.
Скупштинска комисија предложила је да за предсједника Комисије за хартије од вриједности Српске на приједлог предсједника Српске буде изабран Огњен Михајловић, за његовог замјеника Верица Шукунда, а за чланове тог тијела Дарко Барашин, Златко Поповић и Бернанда Селак, сви на мандат од пет година.
Скупштинска Комисија за избор и именовање предложила је да за члана Управног одбора "Радио-телевизије Републике Српске" из реда осталих народа на мандат од четири године буде изабран Жељко Драгичевић, економиста из Козарске Дубице.
Скупштини је предложено да за предсједника Комисије за утврђивање сукоба интереса у органима власти Српске буде изабран Оливер Благојевић из Бањалуке, а за чланове Сандра Вуковић из Требиња, Игор Видовић из Бањалуке, Јелена Милановић Милекић из Бањалуке, Раде Гојковић из Кнежева, Бојан Танасковић из Чајнича и Славиша Мркаја из Братунца, сви на период од четири године.
Комисија за избор и именовање предложила је и да за предсједника Комисије за жалбе буде изабран Ранко Карапетровић из Лакташа, а за чланове Горан Раковић из Бањалуке, Александра Ожеговић из Бањалуке, Биљана Васић из Бањалуке и Дарко Драгољић из Бањалуке, сви на период од четири године.
----------------
Посланици Народне скупштине Републике Српске Народне скупштине претходно су размотрили Приједлог одлуке о мораторијуму на додјелу концесија за геолошка истраживања и за експлоатацију минералних сировина, руда и других ресурса на подручју планине Мајевица до окончања поступка заштите подручја у складу са Законом о заштити природе Републике Српске и усвајања документа о политици додјеле концесија у складу са Законом о концесијама Републике Српске - грађанска иницијатива.
Претходно је размотрен и Приједлог одлуке о изради Плана парцелације за ауто-пут Бањалука - Млиништа за дионицу Бањалука југ - Мркоњић Град, по скраћеном поступку, Приједлог одлуке о изради Зонинг плана подручја посебне намјене "Семберске аде", по скраћеном поступку, као и Информација о дугу са стањем на дан 31.12.2024. године
Помоћник министра финансија Републике Српске Бојана Васиљевић Пољашевић рекла је да је јавни дуг Српске на дан 31. децембар 2024. године износио је 5,792 милијарди КМ, односно 32,91 одсто бруто домаћег производа, а укупан дуг био је 6,688 милијарди КМ, односно 38 одсто БДП-а.
- Јасно је да Српска у том смислу спада у ред умјерено задужених земаља - рекла је Пољашевићева.
Она је рекла да су посматрајући учешће дуга у БДП-у на крају прошле у односу на 2023. годину, укупни и јавни дуг имали тенденцију пада.
- Укупан дуг смањен је са 38,86 одсто у 2023. на 38 одсто колико је износио на крају 2024. године, док је јавни дуг са 32,97 одсто у 2023. смањен на 32,91 одсто на крају 2024 - рекла је Пољашевићева.
----
Посланици су претходно размотрили Годишњи извјештај о резултатима активности Институције омбудсмана за људска права БиХ за 2024. годину, као и Извјештај о раду ЈП Радио-телевизија Републике Српске за 2023. годину и Извјештај о ревизији финансијског пословања ЈП Радио-телевизија Републике Српске.
Омбудсман за људска права БиХ Невенко Врањеш рекао је да је Институција омбудсмана у прошлој години примила 2.792 жалбе, а завршила рад на 2.690 предмета.
Врањеш је рекао да се у тој години Институцији обратило 7.087 грађана.
Шеф Клуба посланика СНСД-а Срђан Мазалица рекао је да је несметано функционисање РТРС-а, као једне од кључних републичких институција, битно за одржавање стабилности Српске.
Мазалица је рекао да је РТРС одиграо важну улогу и када је ријеч о обезбјеђивању политичког јединства српског народа, те током одбране Републике Српске у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату.
Он је оцијенио да РТРС као јавни сервис Републике Српске прати политичку борбу званичних институција Српске, додајући да у демократском смислу и у корист грађана треба и даље афирмисати дебате у којима ће учествовати представници власти и опозиције.
Мазалица је током скупштинске расправе о Извјештају о раду РТРС-а за 2023. годину и Извјештају о ревизији финансијског пословања те фирме, рекао да РТРС који је јавни сервис не може да се понаша као приватна телевизија, јер има обавезу емитовања некомерцијалног програма, који пуно кошта.
Шеф Клуба посланика СДС-а Огњен Бодирога изнио је бројне замјерке на рачун уређивачке политике РТРС-а, наводећи да на том плану треба његовати културу дијалога и избјегавати етикетирање одређених људи.
Генерални директор РТРС-а Дијана Миланковић оцијенила је у Народној скупштини да је пословање овог јавног предузећа у 2023. години било стабилно, нагласивши да је РТРС као систем био стабилан и функционалан.
- Сви расходи били су покривени приходима, а обавезе према запосленима, држави и банкама редовно сервисиране и без кашњења - рекла је Миланковићева образлажући извјештај о раду Јавног предузећа РТРС-а за 2023. годину и Извјештај о ревизији финансијског пословања те фирме.
Она је навела да су у том периоду већину прихода чинили они од РТВ таксе, маркетинга, закупа радио-релејних објеката и донација Владе Српске.
Миланковићева је рекла је да је ово јавно предузеће у 2023. години емитовало садржаје у складу са програмским начелима, задацима и обавезама предвиђеним законом о РТРС-у, уређивачким принципима јавног РТВ система у БиХ и програмским квотама регулисаним дозволом за емитовање Регулаторне агенције за комуникације БиХ.
----
Посланици су претходно размотрили Извјештај о раду Агенције за високо образовање Републике Српске са финансијским извјештајем за 2024. годину, Извјештај о раду и извршењу буџета Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству за 2024. годину, као и извјештаје Комисије за хартије од вриједности Републике Српске.
Директор Агенције за високо образовање Биљана Војводић рекла је да је Агенција прошле године запримила двије нове пријаве за акредитацију универзитета, а настављени су поступци акредитације за 11 установа.
Војводићева је рекла да је Агенција прошле године одбила да акредитује двије високе школе.
- Једна од њих је Висока школа за примјењене и правне науке "Прометеј", друго рјешење односи се на Високу школу за економију и информатику Приједор - рекла је Војводићева.
Она је додала да је Агенција у области почетне акедитације прошле године споровела седам поступака вањског вредновања у сврху почетне акредитације.
----
----
Посланици су размотрили Извјештај о раду и извршењу буџета Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству, за 2024. годину.
Директор Фонда Јасминка Вучковић рекла је да је лани додијељено 739 рјешења којима је одобрена дијагностика и лијечење дјеце у иностранству за шта је исплаћено више од 7,5 милиона КМ.
Вучковићева је навела да је од укупног броја одобрених рјешења, за лијечење одобрено 277, за дијагностику 171, а 291 за рефундацију путних трошкова и смјештаја.
- Дјеца су лијечена у референтним клиникама широм свијета, у Њемачкој, САД, Француској, Италији, Турској, Аустрији, Шпанији, Словенији, Хрватској, Србији, Белгији, Холандији и другим земљама - рекла је Вучковићева.
Она је додала да је до половине ове године већ донесено 440 рјешења којима је одобрена дијагностика и лијечење дјеце у иностранству.
----
Претходно су размотрени Извјештаји Агенције за осигурање Републике Српске: а) Извјештај о стању сектора осигурања у Републици Српској за период 1. 1. 2024 – 31. 12. 2024. године; б) Извјештај о раду за период 1. 1. 2024 – 31. 12. 2024. године; в) Извјештај о финансијском пословању за период 1. 1. 2024 – 31. 12. 2024. године.
----
Предсједник Комисије за хартије од вриједности Огњен Михајловић рекао је да је укупни промет хартија од вриједности у 2024. години износио 736.120.000 КМ и да је за 30 одсто мањи од оствареног промета у 2023. години.
Образлажући извјештаје Комисије за хартије од вриједности за прошлу годину, Михајловић је рекао да су ти подаци посљедица пада вриједности јавне емисије обвезница.
- Укупан редован промет у 2024. години износио је 92.097.000 КМ што је за 34 одсто више него у претходној години - рекао је Михајловић.
Он је додао да је током трговања у 2024. години било 5.286 трансакција што је за 26 одсто више него у претходној години.
----
Представник Агенције за осигурање Милош Лукајић изјавио је да је у протеклој години очувана стабилност и солвентност сектора осигурања у Српској.
Образлажући извјештаје Лукајић је истакао да су лани у сектору осигурања Српске пословала 23 друштва за осигурање, што указује да је на тржишту била присутна јака конкуренција.
Када ја ријеч о улагањима друштава за осигурање у неживотна осигурања, Лукајић је, између осталог, рекао да су на том плану највеће учешће имале хартије од вриједности, па некретнине и орочени депозити са укупним учешћем од 75,8 одсто.
Посланици су размотрили Извјештаји Комисије за хартије од вриједности Републике Српске: а) Извјештај о стању на тржишту хартија од вриједности за 2024. годину; б) Извјештај о раду за 2024. годину; в) Извјештај о финансијском пословању за период 1. 1 – 31. 12. 2024. године;
Скупштина је јуче, између осталог, размотрила измјене и допуне Закона о платном промету и Закона о јавним предузећима.