

Граорац: Истина о српском страдању да изађе на видјело

Граорчева је рекла Срни да су припреме за обиљежавања 30 година од страдања Бошњака у јулу 1995. године окренуте према нападу и осуди српског народа, а не сјећању на страдале, што се годинама понавља.
- Почев од омаловажавања српских жртава за чије смо се душе помолили 5. јула и за које нисмо чули ниједну ријеч саосјећања бошњачког корпуса, али зато јесмо коментаре на постављене слике убијене дјеце, жена, стараца, гдје су наводили да су то лажне, да су слике убијених војника и остале непримјерене лажи - подсјетила је Граорчева.
Граорчева је подсјетила да је свјетло дана угледао још један "извјештај о негирању геноцида", који је славобитно објавио Меморијални центар у Поточарима, као увод у годишњицу.
Од кад се објављује тај извјештај, каже, у њему је име Бранимира Којића, предсједника Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребреница, са којим су се неки аутори озбиљно позабавили наводећи да му "циљ није суочавање са злочинима, већ селективна манипулација жртвама, ради негација правно утврђеног геноцида".
- Да ли су игдје навели да је изнио нетачне податке, информације или слично? Не, намјера је да га застраше, да онемогуће да говори јавно, али у томе неће успјети. Ништа нису демантовали јер се није користио паушалним, већ провјереним информацијама - оцијенила је Граорчева.
Она је навела да су се ту нашли и предсједници Републике Српске и Народне скупштине Милорад Додик и Ненад Стевандић, предсједник Србије Александар Вучић, а први пут и предсједник Скупштине Србије Ана Брнабић и градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић.
- У БиХ не влада слобода мишљења и говора и људи, као што је Којић, морају да имају подршку и заштиту свих нас, посебно институција Републике Српске, јер говорити о страдању Срба и борити се да свјетло надвлада мрак у којем се данас налази истина о српском страдању у Подрињу је огроман посао, посебно ако против себе имаш машинерију као што је Меморијални центар Поточари - нагласила је Граорчева.
Напоменула је да се друга страна 30 година послије мора водити донесеним пресудама Хашког суда, који је радио све да пресуди и осуди Србе и за шта су криви и за шта нису.
Она је истакла да ће стране дипломате у Поточарима сутра исказивати пијетет према бошњачким жртвама, заборављајући свјесно и намјерно на српске, док се ни од домаћих политичара у БиХ није чула ријеч поштовања и разумијевања.
За породице жртава је важно, истакла је Граорчева, да се зна истина, која ће кад-тад да допре до ушију и очију цијелог свијета.
- До тада ћемо бранити успомену на наше жртве и бити уз наше савремене `борце`, као што је Којић, који се ријечима и доказима боре за истину - поручила је Граорчева.
У Меморијалном центру у Поточарима сутра ће бити обиљежено 30 година од страдања Бошњака из Сребренице у јулу 1995. године.