

При крају жетва пшенице у Српској: Приноси рекордни (ВИДЕО)

У Лијевче пољу на већини парцела приноси пшенице су од седам до осам тона по хектару. Ђуро Цвијић каже да су за успјешну годину важни примјена свих агро-техничких мјера и савремених технологија.
- Ми који имамо пашњаке, нађубривамо, припремамо, стављамо системе за наводњавање, проводимо цијеви у земљу, олакшавамо себи послове када дође вријеме залијевања да то иде аутоматски да не мора све ручно - каже Цвијић.
Принос пшенице на парцелама гдје су примјењене све агротехничке мјере износи и до десет тона по хектару. У ресорном министарству кажу да је пољопривреда развојна шанса Српске, што потврђују вишемилионског улагања у набавку механизације и подстицаји.
- Према информацијама које имамо из Министарства у задњих 10 година нисмо имали овако добар род пшенице и добар квалитет, што је најважније када су у питању хектолитри, протеини чистоћа, влага. Само за пшеницу Влада Републике Српске дала је у задњих шест година преко 60 милиона КМ - додао је министар пољопривреде шумарства и водопривреде Републике Српске Саво Минић.
Производња пшеница је стратешка ствар сваке државе, па и Републике Српске. У Привредној комори сматрају да принос са пријављених 50.000 хектара може задовољити домаће потребе.
- С обзиром на принос који би требао да буде на нивоу шест тона све то на нивоу Републике Српске можемо задовољити властитие потребе и милсим да је ријетко која година била таква. С друге стране, ФБиХ неће моћи да задовољи своје потребе јер зависи од увоза - навео је предсједник Подручне привредне коморе Бијељина Бранимир Андрић.
Ресорно министарство и данас је исплатило више од два и по милиона марака подстицаја. Највећи дио овог износа односи се на регресирано дизел гориво - милион и 300 хиљада КМ, а остали износ намијењен је за инвестиције у наводњавању, мјере заштите здравље животиња и контролу квалитета сточне хране.