latinica  ћирилица
10/07/2025 |  21:48 | Аутор: РТРС

Промовисан пројекат "Култура трајања за трајање културе" у Музеју Козаре

У дворишту Музеја Козаре промовисан је пројекат "Култура трајања за трајање културе", који је подржало Министарство просвјете и културе Републике Српске.
Промоција пројеката "Култура трајања за трајање културе" - Фото: РТРС
Промоција пројеката "Култура трајања за трајање културе"Фото: РТРС

Пројектом је креирана културно-историјска туристичка рута, која почиње у музејском дворишту и води до језгра некадашње Српске вароши.

- Дворишни простор, који је са наше музеолошке стране веома битна ставка, на неки нови начин – иако ова поставка већ постоји – добија један нови живот и нов начин презентовања - истакла је Ведрана Адамовић, музејски савјетник и коаутор пројекта.

Рута се даље протеже према планини Козари – симболу страдања и отпора – а афирмише и еманципаторски допринос жена које су, у годинама највећег зла након успостављања НДХ, постале покретачи живота и опстанка на Козари.

- Циљ овог пројекта је да укажемо на вриједности које посједује овај град, да истакнемо неке значајне личности и да скренемо пажњу на то од каквих људи потичемо, те да код младих пробудимо свијест о томе ко су им преци и на шта треба да буду поносни - рекла је Марина Љубичић Богуновић, директор Музеја Козаре.

Пројекат је вриједан око 23.000 КМ. Представља дио улагања Министарства просвјете и културе Републике Српске у капиталне пројекте у области промоције и очувања културног насљеђа.

- Овај пројекат има потенцијал за даљу надоградњу, а ми као министарство смо спремни да подржимо све што представља улагање у културу, посебно повратак у прошлост, како би генерације које живе и оне које тек долазе биле упознате с историјом свог града и идентитета - истакла је Жељка Стојичић, министар просвјете и културе у Влади Републике Српске.

Начелница ресорног одјељења града Приједора, Оливера Брдар Мирковић, додала је да ће од септембра у музејском дворишту бити организоване радионице за дјецу предшколског и школског узраста, како би се на нов и занимљив начин упознали с културно-историјским насљеђем.