

Орбан: Држава која врши насилну мобилизацију не може бити чланица ЕУ

- Осим што се молимо и чинимо све за породицу преминулог, ово је упозорење Мађарској - рекао је Орбан за Кошут радио.
На питање да прокоментарише саопштење украјинске војске у којем се тврди да је Шебестјен наводно регрутован у украјинску војску на законитим основама и да није био подвргнут окрутном поступању запослених у регрутном центру, Орбан је рекао да то не задовољава Мађарску јер поуздано зна да се у Украјини одвија присилна мобилизација.
- Једини начин да се оконча рат који су Украјина и Европа изгубиле јесте дипломатија, али нико нема храбрости да то призна. Умјесто тога, Украјинци се понашају као да се може добити - напоменуо је Орбан.
Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто рекао је да украјинске власти годинама нису реаговале на оптужбе за узнемиравање закарпатских Мађара и да се сада многи од њих мобилишу грубом силом у украјинске трупе. "Присилна мобилизација етничких Мађара у украјинску војску представља кршење људских права", рекао је Сијарто.
Четрдесетпетогодишњи Јожеф Шебестјен преминуо је у болници три седмице након што су га запослени украјинског територијалног центра за регрутацију зграбили на улици у Украјини, угурали у минибус, одвезли до регрутног пункта и тукли металним шипкама, објавио је јуче лист "Мађар немзет", позивајући се на његове рођаке.
Сестра преминулог објавила је снимак на којем украјински војник злоставља њеног брата. Мађарско Министарство спољних послова позвало је украјинског амбасадора у Будимпешти Федора Шандора због овог инцидента.
Украјина је прогласила војно стање и општу мобилизацију након што је Русија покренула своју специјалну војну операцију у фебруару 2022. године. Закон забрањује украјинским мушкарцима између 18 и 60 година да напусте земљу. Избјегавање војне службе током мобилизације кажњиво је кривичном одговорношћу у виду затвора до пет година.