latinica  ћирилица
11/07/2025 |  15:32 ⇒ 18:01 | Аутор: РТРС

Неисправна вода на седам купалишта у Бањалуци (ВИДЕО)

Вода на седам купалишта у Бањалуци, пет на ријеци Врбас и два на Врбањи, немају микробиолошки исправну воду што значи да се не може сматрати безбједном за купање, спортове на води, пливање и рекреацију.
Врбас - Фото: РТРС
ВрбасФото: РТРС

Мишљења и налази су ово Института за јавно здравство Републике Српске,које је урађено на захтјев здравствене инспекције града Бањалука. Ипак многи Бањалучани купају се на властиту одговорност.

Трагајући за причом да ли се Бањалучани плаше што купалишта на Врбасу немају микробиолошку исправност запутили смо се на "Нашу плажу" свима више познату као "Шведска".

Купачи кажу да редовно долазе на градске плаже.

Осим купача који не маре за упозорења на том дијелу Врбаса у току је и Свјетски куп кануа на дивљим водама.А и то је препорукама небезбједно због миркобиолошке загађености.

Контролисана су купалишта "Слап","Врућица","Наша плажа","Абација", "Зелена" на Врбасу и "Жути мост" и "Зелени вир" на Врбањи по захтјеву здравствене инскепције града Бањалука.

- Како се ради о отвореним водотоковима који нису регистровани као купалишта, нема прописаних услова рада и самим тим надзора над купалиштима на ријекама. Грађани користе воду за купање на своју одговорност. Ранијих година јавност се обавјештавала путем писаних и електронских медија о резултатима испитивања воде тзв. традиционалних купалишта. По ранијем искусву о постављању обавјештења у виду "металних и пвц плоча" да вода није безбједна за купање, које су непозната лица уклањала и уништавала одустало се од таквог начина обавјештавања - навели су из здравствене инспекције.

Одговоре смо потражили и у Институту за јавно здрасвтво Српске.

- Сваке године Институт у сарадњи са инскепцијом Града узме узорак, али чињеница је да имамо проблем из године у годину са загађењем, него током цијеле године - навела је Борка Котур из Института за јавно здравље.

Рјешење увијек постоји, али ту морамо да се укључимо сви од становништва до надлежних институција.

- Требамо мислити на исправост квалитета наших ријека током цијеле године, на своју властиту одговорност грађани се купају - навела је Котур.

Када сунце "припече" не постоји боље освјежење него бити уз ријеку.

Ако је наша одлука да не постоји боље мјесто од плажа поред Врбаса, а одговорни смо према свом здрављу, онда је освјежење под тушем рјешење.