

У првих девет дана јула 5.821 пожар у Србији

Дачић је на ванредној сједници Републичког штаба за ванредне ситуације поводом великог броја пожара који је задесио Србију, а којој је присуствовао и премијер Ђуро Мацут, нагласио да је број ванредних догађаја у овој години, у односу на исти период 2024, повећан за 104 одсто.
- За 187 одсто је повећан број пожара и експлозија, а највеће повећање - 284 одсто забележено је на пожарима на отвореном простору - рекао је Дачић.
Вршилац дужности начелника Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић истакао је да на територији Србије тренутно нема активних великих пожара.
Чаушић је истакао да је само 7. јула, кад је током 12 сати евидентирано чак 628 пожара, на интервенцијама било ангажовано 2.037 ватрогасаца-спасилаца из цијеле Србије, са више од 700 возила.
- На гашењу пожара учествовале су и Хеликоптерска јединица са три хеликоптера и 15 припадника и 108 полицијских службеника. Ангажоване су и друге снаге система заштите и спасавања, односно 24 припадника специјализованих јединица цивилне заштите, 434 члана добровољних ватрогасних јединица, 30 припадника Војске Србије, 125 запослених у јавним комуналним предузећима и 434 грађанина - објаснио је Чаушић.
Министар за јавна улагања Дарко Глишић, говорећи о штети изазваној пожарима на отвореном и екстремним временским појавама, рекао је да је Влада Србије донијела одлуку о проглашењу ванредне ситуације на подручју 16 јединица локалне самоуправе, односно у пет градова и 11 општина.
Глишић је рекао да је до сада пријављено да су 162 стамбена објекта потпуно или дјелимично уништена, а највећу штету претрпио је Топлички округ.
Он је нагласио да је Влада Србије одмах издвојила средства за санацију посљедица као и да ће, у случају потребе, бити обезбијеђена и додатна средства за најугроженије.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Драган Гламочић рекао је да је у пожарима, према прелиминарним подацима, уништено око 50 до 60 хектара пољопривредног земљишта и неколико десетина тона сточне хране, те мања количина стоке.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски истакла је да је ово министарство обезбиједило за угрожене 30 тона хране, пакете за личну хигијену и друго, те да је све равномјерно распоређено.
Она је рекла да је обишла са сарадницима села Топличког округа, Дубово и Житни поток, гдје је уочено да има грађана који су остали без домова и којима је понуђен смјештај у центрима за преноћиште и боравак у Прокупљу, али да из личних разлога они то нису жељели.
Према њеним ријечима, Министарство је донијело одлуку да се социјално угроженим породицама, погођеним пожарима, које се буду пријавиле преко центара за социјалну помоћ, исплати једнократна новчана помоћ у максималном износу између 83.000 до 85.000 динара /више од 700 евра/.
Потпредсједник Владе и министар привреде Адријана Месаровић истакла је да је, посредством Привредне коморе Србије, у плану одржавање састанка са привредницима и компанијама у циљу обезбјеђивања донација у виду грађевинског материјала и друге опреме потребне за санацију настале штете.
На сједници је, између осталог, наложено Републичком хидрометеоролошком заводу Србије и јавним предузећима, али и свим управним окрузима и јединицама локалне самоуправе, да појачано прате ситуацију у складу са својим надлежностима и хидролошким и метеоролошким прогнозама и обезбједе ефикасан одговор како би се потенцијална штета свела на најмању мјеру.
Сједници Републичког штаба за ванредне ситуације присуствовали су представници свих министарстава у Влади Србије, државни секретар МУП-а Србије Владан Заграђанин, генерални секретар Владе Србије Петар Јањић, предсједница Покрајинске Владе Маја Гојковић, предсједник Ватрогасног савеза Србије, представници јавних предузећа, Црвеног крста, као и представници посебних организација и других институција, које су у саставу Републичког штаба за ванредне ситуације.