

Киша и пад температуре спас за усјеве, пољопривредници одахнули (ВИДЕО)

Пољопривредници су одахнули. Сачуваће род, смањити трошкове радне снаге и уштедјети вријеме за наводњавање.
Родна киша, након паклених врућина, натапа земљиште жедно воде и враћа у живот поврће на отвореном. Да је суша потрајала још 20 дана ни системи за наводњавање не би помогли, кажу повртари.
- Можете ви залијевати преко земље даноноћно, ако немате влагу у ваздуху биљка не може да то искористи. Јако мало је искоришћавала храну из земљишта, сад се виде ефекти, угодно сам изненађен да је паприка порасла за два дана, не само стабљика него и сам плод - каже Младен Лазић, Голо Брдо код Бијељине.
Биљке су биле изложене температурним шоковима и у пластеницима, упркос предузетим мјерама.
Захлађење им прија.
- Годи им да се освјеже, биле су страшно велике температуре, само ујутро и касно увече да не би дошло до спаљивања биљке. Супер је сад, можемо више провести у пластенику - навео је Предраг Николић, Љељенча код Бијељине.
На подручју Семберије пало је око 15 литара кише по квадратном метру. Киша је стигла у задњи час, али на лошијим земљиштима на којима није примијењена пуна агротехника штета је непоправљива. Суша је пресјекла развој кукуруза који је засијан касније.
- Кукуруз који је раније посијан који је изметличио прије десетак дана имамо такође проблема са високим темепературама у опрашивању али свакако ово захлађење ће дати резултат штете, оне неминовне, говорити о проценту штете је неозбиљно - напоменуо је Дражен Јовић, инжењер пољопривреде.
У Семберији је задња киша пала 28.маја.
Незапамћено је да током цијелог јуна није пала ни кап ,а температуре су биле изнад вишегодишњег просјека и достизале и до 40 степени.
Одахнули су и воћари јер је пријетило сушење воћних засада, али брине их што ће након падавина бити убрзано зрење воћа.