

Стигле прве лубенице из домаћег узгоја, али откупа нема; Дистрибутерима слађе из Турске, Албаније и Грчке (ВИДЕО)

Берба лубенице почела је у Семберији. Биљке, засађене у априлу, захваљујући пластеницима- ниским тунелима, преживјеле су хладноћу и први плодови већ сазријевају. Берба траје све до средине септембра, а у добрим сезонама каква би ова требало да буде, очекивани принос је око 10 тона по дунуму. Цијене варирају.
- Већ сад се појављује и доста опада цијена и мораш да радиш да возиш, како буде. Дан од дана се разликује, ја сам порано изашао на лијепу цијену, а већ сад је то око 40 до 50 пфенинга, а била је 80 до марку, и онда ухватиш неки просјек - прича Славиша Стојић.
Обично је добра зарада на првим плодовима, али ове године изостао је значајнији откуп, јер су дистрибутери увезли лубенице из Албаније, Грчке и Турске, а док се не продају набављене количине нема откупа од домаћих пољопривредника.
- На тржишту је много те увозне лубенице и све те откупне куће, продајни центри сви се снабдијевају увозним. Још нико не товари нашу лубеницу, јер та увозна лубеница једноставно је плаћена и преко марке рецимо и ти који су је узели, то се уплаћује унапријед роба, они је сад дају испод набавне цијене, само да се ријеше тога - прича Милорад Зарић.
Пољопривредници који имају највећу производњу, бостан продају тржним центрима који имају своје ланце продавница. Цијена је нешто нижа, али је процес много ефикаснији од продаје на пијаци.
- Рачуницу нађемо у добром приносу, а ми робу морамо да дајемо, што рекли наши људи: какав дан, такав дар - каже Радо Михајловић.
Веома високе температуре у јуну нису пријале биљкама, али су опстале захваљујући редовном наводњавању и прихрани.
- Ја сам морао чак лубенице да заливам одозго пиштољем, није се могло залити и залио сам је пиштољима, али ово је сад супер, бар је саставило влагу што каже народ - прича Радиша Марић из Батковића.
Љета су све топлија и суше су све чешће, али овакве временске прилике погодују бостану. Ова култура се и производи само на парцелама које се наводњавају, па се произвођачи, упркос високим температурама, надају доброј сезони.