

Како заштити дјецу од опасности са интернета? (ВИДЕО)

Заштита дјеце на интернету велика је брига сваког родитеља у вријеме све већих дигиталних опасности. Борис Мајсторовић, отац 12-годишње дјевојчице, каже да родитељство данас носи бројне изазове.
- Оно што ја радим је, у принципу, да покушавам бити упознат са садржајима које дијете гледа, као и да ограничим вријеме проведено уз уређаје, али све је то данас веома тешко. Нема универзалног рјешења – потребно је бити уз дијете сваког дана, разговарати с њим, упознавати га са стварима које му пријете - прича родитељ Борис Мајсторовић.
Лично искуство или породична правила, али циљ исти - заштити свако дијете.
Дјеца данас има приступ свијету знања у само пар кликова на телефону или рачунару. Ипак, уз све предности, стручњаци упозоравају на озбиљне ризике.
- Временом, одрастањем дјеца имају примјетне проблеме у социјализацији. Не знају да разговарају да комуиницирају јер имају вирутелне пријатеље, па су затворена за стварну комуникацију између себе - упозорава социолог Јадранка Берић.
Психолог Ивана Живковић упозорава да "живот пред рачунаром" може психолошки утицати на одрстање и креирање дјетета.
- Од тога да њихов садржај заврши негдје гдје они нису жељели да заврши, да буде злоупотријебљено на одређен начин, такође може утицати негативно на њихово самопоутздање ако су ти материјали изложени вршњачком насиљу или евентуално непознатим лицима који онда касније манипулишу тим садржајем - истакла је Живковићева.
Управо због ризика од злоупотребе података и крађе идентитета, МУП Српске покренуо је кампању "Обуци дијете офлајн да га не би скидали онлајн", с циљем да упозори на опасности објављивања непримјерених фотографија дјеце на интернету.
- Чак и родитељи који окаче такву врсту фотографије требали би истог тренутка да размисле и да је уклоне, а у случају да родитељ/старатељ примјети да је та иста фотографија на било који начин злоупотријебљена од стране другог лица, одмах да пријави полицији - каже Мирна Миљановић, начелник Одјељења за односе с јавношћу МУП-а Републике Српске.
Надлежни упозоравају да се у Српској све чешће откривају случајеви злоупотребе фотографија дјеце. Материјал се углавном преузима са друштвених мрежа, а потом користи у друге, непримјерене сврхе.