latinica  ћирилица
14/07/2025 |  09:13 ⇒ 09:15 | Аутор: Глас Српске

Списак казни у Хрватској: За отворен прозор платићете 30 евра

Ако сте наумили да избјегнете гужве на аутопутевима у Хрватској или уколико нећете да платите путарину, не покушавајте да "надокнадите" вријеме јурећи локалним путевима.
Ауто-пут -
Ауто-пут

Пребрза вожња не само да угрожава безбједност свих у саобраћају, већ може скупо да вас кошта.

На примјер, за прекорачење брзине до 10 километара на час у насељу казна износи 30 евра, што је више од цијене путарине за возило од Загреба до Сплита, 26,40 евра.

Списак казни

Ово је један од савјета путницима у тексту о казнама на хрватским путевима.

Казна од 60 евра предвиђена је за прекорачење од 10 до 20 километара на час.

Казна од 130 евра предвиђена је за прекорачење од 20 до 30 километара на час.

Казна од 290 до 920 евра је за прекорачење од 30 до 50 километара на час.

Казна од 1.320 до 2.650 евра или казна затвора до 60 дана је за оне који возе више од 50 километара на час од допуштене или знаком ограничене брзине.

На ауто-путу за брзину су нешто блаже:

од 10 до 30 километара на час 60 евра

од 30 до 50 километара на час 260 евра

а преко 50 километара на час од 660 до 1.990 евра.

У шпицу туристичке сезоне, нарочито викендима, на ауто-путу се стварају застоји и колоне, што је нормално. Будите стрпљиви и никако не помишљајте на вожњу зауставном траком, што је једна од најопаснијих радњи на ауто-путу.

Сигурно је сваки возач који се нашао у колони која стоји на ауто-путу помислио како би било сјајно да у том тренутку обиђе колону празном зауставном траком, а вјероватно сте некад и видјели да то неки возачи раде. Не покушавајте!

И то не само због казне од 260 евра, већ због своје и туђе безбједности, јер за озбиљну несрећу је довољно да један од возача у колони помисли исто што и возач који претиче по зауставној траци или се само жели прописно зауставити у зауставној траци.

Како возачи не очекују да их неко претиче по зауставној траци, велика је могућност да то неће ни провјерити, а тада је несрећа неизбјежна.

А за несрећу може бити довољно и да само сувозач из аутомобила у колони у десној траци отвори врата аутомобила како би се расхладио. Лијева трака је претицајна трака и обавеза је возача да се након претицања врати у десну траку.

За аблендовање казна 260 евра

Закон каже "ауто-путем се возила морају кретати десном траком ако није закрчена возилима у колони", а ако то не учини пријети му казна од 260 евра.

Казна од 260 евра прописана је и за возача који аблендује возилу испред себе, јер Закон каже да "возач не смије пожуривати возила испред себе давањем свјетлосних или звучних знакова".

Дакле, аблендовати возилу испред себе као знак да га желите претећи не смијете ни кад нема гужве на ауто-путу. Казна од 260 евра је прописана и за слалом вожњу на ауто-путу.

Све је више оних који паметни телефон користе у вријеме вожње не за телефонирање, већ за дописивање или прегледање друштвених мрежа што је још опасније јер возачеву пажњу дуже одваја од пута и умањује могућност реаговања и сигурног управљања возилом.

Казна за коришћење мобилног телефона у вожњи износи 130 евра.

Велике љетне врућине често сметају возачима, поготово ако у аутомобилу немају клима-уређај. Због врућине и знојења се љети неки возачи не вежу сигурносним појасом, што никако није препоручљиво. Казна за вожњу без појаса је 130 евра, и вриједи за све путнике у возилу, па и на оне на задњим сједиштима, а не само за возача.

Казна од 130 евра прописана је и за возача који у возилу превози дјецу до 150 центиметра висине ако нису смјештени у посебном сједишту. Без обзира на казну, немојте никако то чинити ни на најмање удаљености, јер за дјецу може бити врло опасно.

Казна за отворен прозор 30 евра

За вријеме несносних љетних врућина многи возачи остављају отворен прозор како би се избјегло прегријавање аутомобила. То је разумљив потез ако вам је аутомобил под надзором, али немојте то чинити и остављати га изван надзора.

Осим што вам неко може нешто украсти из аутомобила, полиција вас због тог поступка може казнити. Према Закону о безбједности на путевима, возач, прије него што напусти возило, мора подузети све мјере којима се спречава да возило само крене с мјеста или да га друге особе покрену, а то укључује гашење мотора, закључавање возила, узимање кључа, као и затварање прозора. Казна за то је 30 евра.

Кажњава се и вожња с отвореним гепеком из којег висе ствари и нису правилно осигуране или ако прекривају регистрацију. Дакле, не размишљајте непрописно превести, рецимо, СУП или неки други велики предмет до најближе плаже, ако нисте проучили како правилно превозити терет у аутомобилу.

Казна за таблице које нису добро видљиве је 30 евра.

Умор за воланом може бити врло опасан и већ након првих симптома поспаности, станите на првом одморишту и не крећите даље док се не одморите. Ако је потребно одспавајте, јер возачима којима се то догоди за воланом, најчешће изазову фаталне посљедице. Ако вас полиција ухвати поспане за управљачем може вас казнити са 130 до 260 евра.

Казне због алкохола

Не сједајте за волан под утицајем алкохола, а препорука јест да ако идете на путовање не конзумирате алкохол ни у законским допуштеним оквирима до 0,5 промила.

Подсјећамо, казна за вожњу под утицајем алкохола од 0,50 до 1,00 промила је од 390 до 660 евра, за вожњу уз 1,00 до 1,50 промила од 660 до 1990 евра, а изнад 1,50 промила од 1320 до 2.650 евра или до 60 дана затвора.

Најстрожа казна од 1.320 до 2.650 евра или 60 дана затвора очекује и возача који вози под утицајем дрога или лијекова.