

"Гори" у СДС-у: Унутарстраначке подјеле разлог оставке Милана Миличевића (ВИДЕО)

Некада државотворна партија у слободном паду који траје! Дуготињајућа трвења фракција и кланова иза затворених врата али и у јавном простору, ескалирала су на четверочасовној бурној извјештајној скупштини.
У СДС-у је заискрило готово одмах након посљедњег изборног циклуса. Наводно због лоших изборних резултата, неколицина је тражила одговорност руководства. Међу њима и три бивша страначка предсједника који се на ранијим изборима нису баш прославили успјехом. Бољи познаваоци, међутим тврде повод су незајежљиве амбиције Миличевићевих опонената, из странке и ван ње, да преузму управљање. Како год, нежељене сцене уз 35.-у годишњицу постојања! Буру је пресјекао Миличевић – неопозивом оставком – прије него је на ред и стигло гласање о повјерењу! А онда партијском чланству и симпатизерима, посредством друштвених мрежа поручио – сујета је превладала разум.
Појединци међу побуњеницима прижељкивали су одмах и избор Миличевићевог насљедника. Ипак, биће испоштован страначки Статут. Јовица Радуловић каже ситуација је тешка и напета. Сједница је оставила посљедице на чланство.
- Господин Милан Миличевић је оставку дао иако је морам рећи имао апсолутно подршку већинских делегата у Скупштини и његов чин је један морални чин. Није желио да делегати се прегласавају. Дакле, он је хтио да очува управо јединство странке и да ли ће оно бити, да ли га има у овом моменту, ја мислим да је заиста једна тешка ситуација - навео је Радуловић.
Као главни конкурент за преузимање страначког кормила у јавном простору потенцира се начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић. Управо Божовић је најгрлатији критичар руководства партије, који већ мјесецима не скрива ни властите страначко-предсједничке амбиције.
- Могу рећи да имам такву врсту амбиције, али када ће се услови за то стећи, сигурно зависи од низа различитих околности - изјавио је Божовић.
Да ли су се "различите околности" поклопиле, биће јасније након унутарстраначких избора. Оно што је већ јасно страначког јединства за које се Миличевић "жртвовао" одавно нема. Опозициони партнери некажњено су отимали чланство СДС-у. Најзвучнији је мартовски "прелет" посланика Маје Драгојевић Стојнић у ПДП, која је одмах именована и за потпредсједника те партије. За њеног новог предсједника Драшка Станивуковића недовољно. По СДС-у је наставио да „ровари и врбује“. Притиснут доказима, признао је то и бивши предсједник СДС-а и један од потписника петиције против Миличевића, Вукота Говедарица. Баш у вијеме када је страначки дрес пресвлачила Драгојевић – Стојнић, Говедарица и Станивуковић су насмијани по Херцеговини размјењивали поклоне. Крајем јуна, са неколицином представника других партија, кришом разговарали о формирању новег Покрета у којем би Говедарица био један од три лидера.
Но договор није постигнут. Бар тако је пред страначким делегатима изнуђено казивао Говедарица. Док Станивуковић о свему ћути, у јавном дискурсу се све гласније говори како баш он "стоји" иза рушења Миличевића. Разлог – борба за водећу опозициону улогу и СДС-ова најава кандидатура за обје инокосне српске функције на предстојећим изборима, а Станивуковић себи већ орочио једну - за предсједника Српске. Како год оснивачи СДС-а најблаже речено разочарани.
- Почела је трка за новцем за интересима. И СДС, мени га је жао по имену и по заслугама, али он је на поклекнућу. Од њега нема ништа и Срби се морају опаметити и што мање гласати за њих, нека их нема тамо гдје се одлучује - сматра суоснивач СДС-а Божидар Вучуревић.
По питању страначке будућности, сумњивичави и аналитичари.
- Ористалице тог умјеренијег пута који је представљао Миличевић, уколико се они повуку заиста се поставља питање шта ће остати Маринку Божовићу и осталима који желе да преузму странку. Чиме ће уопште владати унутар те странке? - каже политички аналитичар Филип Матић.
А Српској је потребан стабилан СДС. Кажу то у СНСД-а али и замјерају што ни једна од двије водеће страначке фракције нема отклона према страним протекторима и мешетарима који кидишу на Републику Српску.
- Остаје тужна чињеница да су се они подијелили по принципу оних који су за Шмита и оних који су више за Шмита, а да се нико међу њима није опредијелио да буде за Српску. То је оно што је тужно и вјерујемо и надамо се да ће то некада у будућности да се промијени. Тренутно оно што видимо није оптимистично, јер је побиједила чини се струја која је више за Шмита, а мање за Српску - нагласио је портпарол СНСД-а Радован Ковачевић.
Да ли ће и у којој мјери, СДС успјети да се консолидује или ће наставити стрмоглави пад, најбољи показатељ биће изборни резултат већ сљедеће године. Но прије тога, јесења унутарстраначка преслагивања ће разријешити дилему шта је важније - амбиције појединаца или судбина некада државотворне партије!?