

Каурин: Уз помоћ ресорног министарства пронаћи одговарајућа рјешења; Мораћемо да тражимо нова тржишта (ВИДЕО)

- Имамо тренутне показатеље који нису званични. Ако упоредимо прошлу и ову годину, то је огромна разлика када је у питању пословање. Јуче сам коментарисао да их не можемо поредити јер зависимо од фактора који нису под људском контролом – мислим на временске неприлике - истакао је Каурин.
Истакао је да су прошле године већ 3. јануара кренули с производњом, јер је вријеме било повољно.
- Ове године, ако узмемо за примјер једно шумско газдинство, у првих шест мјесеци имали смо само 72 радна дана. И поред тога, остварили су одличан резултат, с обзиром на услове. Прошле године је отпремљено више од 30 хиљада кубика, док је ове године знатно мање. Имамо велике залихе на терену које нам стварају проблеме. Ако упоредимо прошлу и ову годину, разлика је 30 хиљада кубних метара. Када се то помножи с просјечном цијеном, то износи близу четири милиона. Тај приход бисмо остварили да смо имали тржиште - сматра Каурин.
Имали смо, додаје он, компаније које су откупљивале ниже вриједне дрвне асортименте, али те компаније сада не функционишу.
- Самим тим, свјетско тржиште нема потребу за њиховим производима, што нам ствара додатни проблем. У наредном периоду ћемо морати да се огласимо и предложимо начин за рјешење. Тренутно имамо на лагерима 257 хиљада кубика залиха, што није мало - сматра Каурин.
Навео је да је су са осталим члановима смо отварали ове теме и правили план за наредни период.
- Мишљења сам да ћемо, уз помоћ ресорног министарства, пронаћи одговарајуће рјешење. Мораћемо да тражимо нова тржишта. Свједоци сте да посљедњих неколико година није било потражње за дрветом као некад. Пелетаре не раде пуним капацитетом, а и наша топлана купује мање сјечке. Имали смо једну компанију која је много значила за све у Јајцу и Мркоњић Граду, али је затворена. Имали смо и дестилацију која још увијек функционише, али не пуним капацитетом, што нам такође ствара проблеме - истакао је он.
Навео је да имају газдинства којима недостаје огревно дрво, а друга газдинства имају вишак. Превоз се не исплати и то је додатни проблем.
- Појављује се и проблем недостатка потражње за буковим трупцима, а немамо услове за њихово складиштење. Били смо принуђени да редукујемо производњу и да отпрема прати производњу, како не бисмо нагомилавали нове залихе. Дакле, није проблем повећати производњу – министар Саво Минић је то и питао – али у шумарству то не зависи од једног човјека, министра, Владе или управе. Утиче више фактора. Временске прилике нам нису ишле у прилог - истакао је Каурин.
Подсјетио је да су прије три мјесеца имали елементарне непогоде које су пресјекле путне правце.
- Брдо се покренуло и питање је да ли ћемо успјети да све санирамо до краја године. Ако гледамо финансијски, најтежа ситуација је у Шумском газдинству Вучевица – Чајниче и у Шумском газдинству Добој - нагласио је он.