

Трампова најава царина од 100 одсто може компликовати односе са Кином и Индијом

Трамп је јуче изјавио да ће Сједињене Америчке Државе увести Русији санкције од 100 одсто ако се у року од 50 дана не постигне договор о примирју у рату у Украјини, као и да ће те царине бити секундарне, што подразумијева да би се односиле и на земље које купују руску нафту.
Трговински аналитичари су рекли да би предложене царине било тешко контролисати и да би се, ако се уведу, могле обити о главу САД, преноси Блумберг.
- Остаје нејасно како бисте тачно то урадили, и како би Кина или било ко други потврдио да испуњавају америчке захтјеве. То ће додати још уља на ватру зашто су ове земље скептичне према постизању договора са Трампом - рекла је шефица трговинске политике у Хинрик фондацији у Сингапуру Дебора Елмс.
Извршни декан Школе за међународне студије Универзитета у Нанкингу Џу Фенг је казао да "упркос привременом примирју у трговинском рату између Кине и САД, још постоји много неизвјесности на другим фронтовима".
- Секундарне царине ће донијети још већи хаос, и Кина ће сигурно снажно одговорити - казао је Џу Фенг.
Индија је постала главни увозник руске нафте од руске инвазије на Украјину почетком 2022. године, а увоз Кине је такође порастао у истом периоду.
Креатори политике у Вашингтону виде те повећане куповине нафте као облик прећутне подршке Русији која помаже у јачању националне економије и слаби утицај санкција.