latinica  ћирилица
15/07/2025 |  19:24 ⇒ 20:20 | Аутор: РТРС

Промјена боје у акумулационом језеру Бочац: Из Инспектората потврђују - вода je исправна за пиће (ВИДЕО)

Врбас је "процвјетао". Редовном контролом водотока, узводно од водозахвата у Новоселији, екипа бањалучког "Водовода" уочила је промјену боје у акумулационом језеру Бочац. Ријеч је о природном феномену, који се најчешће јавља у љетним мјесецима, гдје долази до интензивног цвјетања алги и промјене боје воде. Из Инспектората потврђују да је вода исправна за пиће.
Врбас - промјена боје - Фото: РТРС
Врбас - промјена бојеФото: РТРС

Призори тамних мрља и слузавих накупина у Врбасу не брину Бањалучане, јер је ријеч о природној појави, тачније прекомјерном цвијетању алги. Они скептични ипак се одлучују за флаширану воду.

Лабораторијским испитивањима потврђено је да није дошло до деградације квалитета сирове воде и да нема промјена у вриједностима параметара квалитета воде за пиће.

- Долази до хиперпродукције алгине масе због температурних режима. Онда долази до појаве цвјетања која се огледа тако да зелена вода постаје тамно црвена или смеђа. Никаквог разлога нема за паниику, квалитет воде у водозахвату је устаљеног квалитета - истакла је Миљана Миљановић, директор Сектора квалитата воде и екологије у "Водоводу" Бањалука.

Воду из Врбаса свакодневно контролише Републички инспекторат. И посљедњи резултати показују да је вода исправна за пиће.

- С обзиром да је ток од акумулационог језера до Новоселије гдје се узимају узорци сирове воде, која даље служи за воду за пиће удаљености неких 20ак километара овдје имамо појаву која се зове аутокорекција, односно самопречишћавање. У том дијелу од 20 километара вода се сама пречисти гдје добијемо добар квалитет воде - рекао је Славиша Вукојевић, главни републички инпектор за храну.

Иако је ријеч о хиперпродукцији алги које не загађују воду, ова појава може имати негативне посљедице по еко систем.

- Највише се диже паника у љетном периоду. То је једна појава која је сасвим природна. Генерално, ни једно цвјетање није добро јер доводи до промјена у екосистему. Преко дана су јако високе концентрације кисеоника, ноћу долази до анокције што може да изазове помор рибе и низ негативних посљедица по еко систем - рекла је Свјетлана Лолић, професор микробиологије на Природно - математичком факултету Униветзитета у Бањалуци.

Водна инспекција заједно са Водоводом, из предострожности, појачаће контролу квалитета воде, посебно биолошке анализе.