

У Хагу успостављена пракса благих казни за злочине терористичке ОВК

Овај суд, службеног назива "Специјална вијећа Косова", послије Саљиха Мустафе знатно је смањио казну и другом осуђеном Албанцу Пјетеру Шаљи, а очекује се да буде још ублажена.
Београдски дневник пише да се већ сада да уочити образац по којем раде стране судије, да првостепена пресуда коју изрекну злочинцу из такозване ОВК буде реална и одговарајућа за тешке злочине, које је починио и који су доказани током суђења.
Онда по жалбама другостепена пресуда потврди све те старховите злочине, занемарљиво модификује понеку чињеницу, окривљеног прогласи кривим, али смањи му првостепено изречену казну.
Након жалбе на висину те правоснажне казне судско вијеће на крају смањи и ту ублажену санкцију.
Казна на крају буде скоро преполовљена, али, како пишу Вечерње новости, у пракси ће бити још мања јер ће сваки осуђеник послије двије трећине издржане казне имати право да тражи условни отпуст из затвора, за шта већ нема сумње да ће бити и одобрен.
Тако је скоро преполовљена казна Саљиху Мустафи, осуђеном на 26 година затвора за тешке ратне злочине у логору у селу Злаш на Косову и Метохији 1999. године над албанским цивилима, који нису подржавали терористичку ОВК.
Након жалбе на пресуду казна му је смањена на 22 године, а након нове жалбе на висину казне осуђен је на 15 година затвора - казна му је умањена за чак 11 година.
Како је у притвору већ пет година, за још пет, 2030. године моћи ће да тражи условни отпуст и тако изађе на слободу послије само 10 година затвора, на који је осуђен због тешких ратних злочина.
Лист пише да се исти сценарио уочава и код Шаље, који је за ратне злочине, произвољно лишавање слободе, мучења и убиство албанских цивила у фабрици метала у граду Кукеш на сјеверу Албаније, која је била претворена у илегални затвор, осуђен прво на 18 година затвора.
Након жалбе на ту пресуду казна му је прије неколико дана смањена на 13 година затвора, а за који мјесец може се очекивати да му дјелимично прихвате жалбу и још смање казну.
Адвокат Предраг Милованчевић, који је пред Хашким трибуналом бранио окривљене Србе изјавио је за Новости да је исти тај модел раније кориштен према оптуженим Хрватима.
У тој институцији суди и четворици вођа такозване ОВК - Хашиму Тачији, Кадрију Весељију, Реџепу Сељимију и Јакупу Краснићију. И ово, као и суђења Шаљи и Мустафи прате застрашивања свједока и одавања идентитета заштићених свједока.