

На територији Српске нема потврђених случајева о присуству афричке куге свиња

Лукић је апеловао да домаћи фармери ситуацију схвате врло озбиљно и одговорно, с обзиром на појаву новог жаришта у ФБиХ, након што је раније пријављена болест у Витезу, као и на активна жаришта у Мачванском округу у Србији.
- Фармери морају да максимално поштују биосигурносне мјере, да не дозволе улазак неовлаштених лица на фарме, да дезинфикују обућу, носе заштитну опрему, поставе дезинфекционе баријере, спроведу дератизацију и остало - рекао је Лукић и додао да је ситуација у Републици Српској тренутно стабилна.
Појачан је и надзор промета свиња, те нагласио да животиње у транспорту морају имати идентификациону маркицу и увјерење о здравственом стању.
Лукић је истакао да Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске активно прати ситуацију у Србији и ФБиХ.
- У контакту смо са надлежним службама у Србији. Пратимо ситуацију, али је веома важно да наши фармери схвате озбиљност ситуације и предузму прописане мјере - истакао је Лукић.
Осим у ФБиХ и Србији, афричка куга свиња потврђена је и у Хрватској, у Вуковарско-сријемској жупанији.
Први случај афричке куге свиња у Српској забиљежен је 2023. године на подручју Семберије и од тада је еутаназирано око 50.000 животиња.
Министарство је до сада издвојило око 30 милиона КМ за надокнаду штете и за сузбијање ширења афричке куге свиња.