latinica  ћирилица
19/07/2025 |  18:33 ⇒ 20:37 | Аутор: РТРС

Нема опасности од преноса антракса у Српску (ВИДЕО)

Узбуна у Хрватској! Након 20 дана од масовног помора стоке у Далматинској Загори, потврђен је први случај антракса, опасне заразне болести животиња.Антракс масовно погађа домаће животиње, а може се пренијети и на људе. Почетком наредне седмице кренуће се са вакцинацијом стоке, а људи који су дошли у контакт са зараженим животињама примиће терапију. Надлежни код нас поручују- нема опасности од преноса ове болести из Хрватске у Републику Српску.
Краве - Фото: РТРС
КравеФото: РТРС

Сточари у Далматинској загори у паници због масовног помора стоке. До сада је угинуло више од педесет говеда.

Први случајеви појавили су се прије 20 дана на подручју општине Врлика.

Након потврде да је узрок помора заразна болест антракс, сточари се питају: зашто надлежни нису на вријеме реаговали.

Струка одговара, због кризне ситуације на овом подручју, реаговаће од наредне седмице када ће кренути вакцинација стоке. Овај заразни вирус пријети да се прошири и у друге дијелове Хрватске.

- Министарство је осигурало довољне количине цјепива за борбу против бедренице. Већ почетком идчће седмице треба бити дистибуирано ветеринарима на терену. Чим прикупимо све епидемиолошке податке од државног инспектората министарство ће одредити тзв. бедренички дистрикт - рекао је министар пољоприврде шумарства и рибарства, Давид Влајчић.

Антракс или бедреница је заразна болест коју узрокује бактерија која ствара споре. Болест код стоке има брз ток и најчешће долази до изненадног угинућа без појаве јаче уочљивих симптома.

- Код житовиња изазива изненадну смрт. Животиња подрхтава, веома брзо стане и угине. Уколико животињу повриједите на било који начин, појављује се катранаста, црна крв. То значи да је антракс - објашњава Драго Недић из Ветеринарског института "Др. Васо Бутозан".

Ризик од оболијевање људи је низак, али уколико до тога дође антракс може имати фаталне посљедице.

Због тога ће сви, који су имали контакт са зараженим и угинулим животињама у Далматинској загори, добити одговарајућу терапију. Опасности од преноса антракса у Републику Српску из Хрватске нема, кажу у ресорном министарству. Наглашавају да Република Српска годинама ради на превенцији и заштити домаћих животиња од ове болести.

- У Републици Српској ми имамо два антраксна дистрикта, једно је на подручју платоа Мањаче, друго је на Романији и ми на тим подручјима превентивно вакцинишемо против антракса, више од више година - каже помоћник министра за ветеринарство Републике Српске, Негослав Лукић. 

Лукић истиче да је неопходно да пољопривредни произвођачи у Српској проводе превентивну вакцинацију против антракса, јер је то, истиче, једини гарант да заштитимо наше животиње од ове заразне болести.