

Од мобе до олимпијаде - на Гвозну у општини Калиновик одржана традиционална косидба (ВИДЕО)

Тамо гдје му је дјед стасавао и војевао, првим замахом млади косац, Александар Младић означио је почетак надметања. Ратне 1994 косидба је на овом мјесту значила опстанак и живот. Данас, оживљавање сјећања, традицију, понос и пркос.
- Значи ово окупљање, учесника и омладине, дјеце и наше будућности да дођу и да виде, осјете овај простор, то вријеме и те људе, да би сутра наслиједили Републику Српску, да је чувају боље од нас - рекао је Дарко Младић, син генерала Ратка Младића
Улога је то и свих учесника ове олимпијаде зачете у ратном вихору када није било лако издати наредбу да се напусте ровови и пушке замјене косама. Тада је млади артиљерац Радосав Жмукић узео први мах.
- Био сам млад, знао косити, али нераван терен, па и од тих људи иза себе и од лично генерала. Мало треме, али све је прошло у најбољем реду -каже Радосав Жмукић,предсједник БО Калиновик.
Ред и обичај чува се и до данашњих дана, љута планинска трава, оштра коса и вјешт снажан косац …
- Битно је да се окупимо у лијепом Гвозну, да се дружимо, видимо с пријатељима. Био сам борац у Заштитном пуку Главног штаба, рањаван, али овде нам ништа није тешко - прича Саво Влачић, вишеструки побједник косидбе на Гвозну из Хан Пијеска
Косидба се организује и част Гардијске бригаде Војске Републике Српске која је и зачета у Калиновику.
- Све је почело са мобом која је била 95, када је било потребно да се прехрани стока. Тако смо направили малу олимпијаду витешких борби и привукли овај народ - каже Радомир Сладоје, начелник општине Калиновик.
Упркос сатанизацијама и медијским манипулацијама пркосни народ и калиновачком олимпијадом поручује, криви смо једино што смо крвљу плаћали историјске лекције и у посљедњем одбрамбено отаџбинском рату, самоорганизовани бранили и одбранили српски народ и Републику Српску.