

Ново Горажде: Трагови живота сежу у бронзано доба (ВИДЕО)

Доња Сопотница у Новом Горажду, позната је европској и историји српског народа по Храму Светог Великомученика Георгија саграђеној у првој половини петнаестог вијека и Горажданској штампарији из шеснаестог вијека. Пољедњим истраживањем дошло се до значајних открића када су се археолози спустили до храмовних темеља.
- Оно што је најзначајније јесте да смо открили старије темеље те цркве крстообразне са двије пјевнице и може се претпоставити да је херцег Стефан средином петнаестог вијека обновио старију грађевину - каже Ивана Грујић директорка Музеја Херцеговине у Требињу.
Упућени указују да иако је више од пола миленијума од када је овдје радила, Горажданска штмапарија, у то вријеме ријетка културна установа у Европи, друга на Балкану, општа оцјена је да се о њој мало зна, учи и изучава. Тако је и са Самобором градом познате владарске лозе Косача.
- Мислим да би требало више да знамо како је било овдје и како су живјели наши преци - наводи на Лазић из Ужица.
Самобор са својом кулом више од шестотина година, пркоси времену. Посљедње истраживање обављено је седамдесетих година прошлог вијека. Археолози, категорични требало би што прије провести темељна истраживања.
- Ту је и проблем подно Самобора за Међурјечје гдје се налазе градови Порфирогентиове крштене Србије а они су овдје у Подрињу - рекао је Дејан Радичевић, доцент Катедре за археологију Филозофског факултета
Стручњаци истичу да би требало више радити и на туристичкој сигнализацији која би указивала постојање ових ријетких културно-историјских споменика. Подсјетимо, годишње кроз Ново Горажде у возилима прође више од три милиона људи, којима ништа не указују да обиђу чувене знаменитости.