

У Далмацији откривени нови случајеви антракса

- Према посљедњим подацима Хрватског ветеринарског института, од три узорка угинулих говеда са подручја Маовица која су обрађена током суботе и недјеље, два су позитивна на болест антракс, а један је негативан - наведено је у саопштењу, преноси хрватски портал Индекс.
Министарство саопштава да ће, како нови узорци и резултати лабораторијских испитивања буду пристизали, правовремено, заједно са другим институцијама, обавјештавати јавност о развоју ситуације.
Оно је нагласило да сутра на снагу ступа Рјешење о проглашењу дистрикта које се званично назива "бедренички дистрикт" у складу са којим ће бити организовано вакцинисање на захваћеном подручју.
Стручњаци су објаснили да се, за разлику од афричке свињске куге, код антракса (бедренице) животиње не усмрћују, већ се спроводи обавезно вишегодишње вакцинисање у погођеном подручју.
- Ако је животиња заражена, она ће угинути. Не лијечи се, али друге животиње се вакцинишу и тиме се спречава ширење заразе - појашњено је.
Према ријечима представника Хрватског ветеринарског института, производи заражених животиња, укључујући месо и млијеко, не смију да се користе, а газдинство остаје под мјерама док се не заврши вакцинисање и стока не стекне имунитет.
Лешине преузимају концесионари, а њихови узорци се анализирају.
Антракс је болест која се најчешће преноси контактом са зараженим животињама или контаминираним материјалима, али није високо заразна међу људима.
Зараза се може десити ако споре бактерије дођу у контакт са отвореном раном, али су такви случајеви врло ријетки.
Најчешће до избијања долази након бујица и поплава, када споре излазе из тла.
Грађани који су у контакту са животињама на погођеним подручјима позвани су на опрез, а све случајеве угинућа треба одмах пријавити ветеринарској инспекцији.
У Хрватској је атракс претходно утврђен на подручју Врлика и Лоњског поља.