

Сушни период утицао на производњу струје из хидроелектрана (ВИДЕО)

Хидрологија је, у односу на вишегодишњи просјек, мања од очекиване, па су и хидроелектране имале смањену производњу.
Ребаланс је у хидро-електранама неизбјежан, али електричне енергије неће недостајати за потрошаче, кажу у Електропривреди Републике Српске.
Хидроакумулација "Билећа", најзначајнија у домаћем систему, испод планираног нивоа је за око дванаест метара. Умјесто очекиваних од 1600 до 1800 литара по квадратном метру, у сливу ријеке Требишњице, пало је мање од 900 литара. Раде појачано, док траје ремонт у Руднику и Термоелелктрани Гацко.
Директор ЗП "Хидроелектране на Требишњици" а.д. Требиње, Гордан Мишљевић поручује да производе довољно енергије за домаћи конзум.
- Хидроелектране на Требишњици не раде пуним капацитетом, али производи довољно енергије за домаћи конзум, а то је три до четири гигаватчаса дневно - рекао је Мишљевић.
Хидроелектране "Бочац" и "Вишеград" на мрежи" су по потреби.
Извршни директор за производњу и управљање "ХЕ на Дрини а.д. Дарко Андрић каже да је Вишеград у синхронизацији са Диспечерским центром у Требињу.
- Охрабрује што је Пивско језеро на максимуму, тако да мале количине које долазе на наш профил и побољшава се лоша хидрологија - поручује Андрић.
Директор "Хидроелектране на Врбасу" а.д. Мркоњић Град, Горан Милановић томе додаје да је годишња око 56 одсто.
Однос домаће произведене енергије је 60 - 40 % у корист термоелектрана када потраје суша. РиТЕ Гацко је у ремонту, а ТЕ Угљевик једну трећину енергије испоручује Словенији, по арбитражној пресуди.
Извршни директор за техничке послове МХ Електропривреда Републике Српске, Иван Копривица каже да двије термоелектране могу у једном сату да произведу 410-420 мегавата.
- Ипак конзум у вечерњим сатима, троши 650-700 мегавата, имамо недостатак 300-400 мегавата, што наше ХЕ у сушном периоду не могу да добаце... морамо ту разлику да увеземо - рекао је Копривица.
Ситуација би била много другачија да око 500 гигаватчасова из РиТЕ Угљевик остаје у домаћем систему.
- Све недостајуће количине енергије биће набављене на иностраном тржишту, јесте да су цијене вишеструко веће у односу на продајне, нашим крајњим купцима, неће бити проблема у снабдијевању - поручио је Копривица.
Очекујући бољи хидролошки период, хидроелектране ће морати да ребалансирају планове производње.
Извршни директор за производњу и управљање "ХЕ на Дрини а.д.," Вишеград, Дарко Андрић истиче да ће ребаланс извршити на основу оствареног производног процеса у претходном периоду.
Директор ЗП "Хидроелектране на Требишњици" а.д. Требиње Гордан Мишљевић томе додаје да неће имати довољно времена да произведу довољне количине енергије.
- Нећемо имати довољно времена физички до краја године да произведемо озбиљније количине електричне енергије, тако да смо ребалансирали са 1040 и вратили на 770 гигаватчасова за годину дана - истиче Мињљевић.
Цијена купљене енергије је готово четири пута већа у односу на продајну крајњем домаћем купцу. Дисбаланс ће се покушати поправити на јесен, ако пуније акумулације буду дозволиле већу производњу и извоз струје.