latinica  ћирилица
21/07/2025 |  11:19 ⇒ 12:23 | Аутор: РТРС

Бањалучки креативци освајају гејминг тржиште: Видео-игре као забава и едукација (ВИДЕО)

На свјетском нивоу гејминг индустрија престигла је досад неприкосновену филмску и музичку индустрију. Колико је индустрија за развој видео-игара препозната код нас и који је кључан фактор за бржи развој?
Раде Мрђен и Стефан Филиповић - Фото: РТРС
Раде Мрђен и Стефан ФилиповићФото: РТРС

Гостујући у Јутарњем програму, представници прве регистроване компаније за развој игара за паметне телефоне у Бањалуци, Раде Мрђен и Стефан Филиповић поручују да је стварање игара за паметне телефоне, изазован али и креативан посао.

- У питању је креативан посао на којем раде бројни креативци и програмени. Ми док стварамо игре, цртамо по табли, правимо креативна рјешења и сваки сегмент нашег производа тражи посебну пажњу - рекао је Мрђен.

Истиче да је за овај вид посла забава веома важна.

- Зато се морате забављати док радите, и зато смо ту јер волимо овај начин рада - каже Мрђен.

На креирању једне видео игре у просјеку учествује од 50 до 100 различитих струка.

- Што се тиче наших игара има десетак струка које су учествовале у досадашњим пројектима - рекао је Мрђен.

Стефан Филиповић из ове компаније подјсећа да су иза њих већ неколико успјешних игара међу којима истиче "Петс Хиро", "Лео и Леа" и "Еурека". 

- Еурека је игра за неформалну едукацију дјеце направљена у сараднји са наставницима и учитељма. Циљ нам је да доведемо игре тако да буду едукативне за дјецу - каже Филиповић.

Истиче да игре могу бити штетне за развој дјеце, те да је циљ њихове компаније да узму оно нојбоље и понуде најмлађима. 

- Циљ је да се узме најбоље из индустрије то зна свијет и зна Србија ово је индустрија од 200 милиона долара годишње. Унутар тима имамо доста родитеља и дјеце и то је први круг тестиранја игре. До сада смо добијали само позитивне реакције - закључио је Филиповић.