latinica  ћирилица
21/07/2025 |  18:55 ⇒ 19:59 | Аутор: РТРС

Ко ће трошити новац грађана Српске, отет Шмитовим потезом? (ВИДЕО)

Не слијеже се прашина око "Вијадукта". Како и зашто је због фиктивне фирме без адресе и рачуна Нијемац Кристијан Шмит декретисао исплату 120 милиона КМ подједнако сумњивом фонду на предалеким Каналским острвима?
Кристијан Шмит - Фото: Screenshot/YouTube
Кристијан ШмитФото: Screenshot/YouTube

Новац су зарађивали и издвајали грађани Републике Српске, а ко ће га, захваљујући Шмиту, трошити и даље је нејасно и грађанима и надлежним институцијама.

Централна банка је већ поступила по Шмитовој одлуци. Федерални медији преносе да је пребацила новац на рачун Министарства финансија и трезора у Савјету министара.

Лимањанска цеста 94А - Порторож својевремено је пријављена као сједиште фирме Вијадукт. Адреса постоји, али Вијадукта нема. Рачуна нема - најмање деценију и по блокирани су у Дежелној банци Словеније, Банци Копер те Новој љубљанској. Прихода, запослених и реализованих инфраструктурних пројеката нема.

ХЕС Врбас, као зависно Вијадуктово предузеће основано зарад концесионе реализације одмах након што је тадашњи премијер Српске Перо Букејловић концесију додијелио, убрзо по оснивању, већинска права пренијело је на фирму МББ ВС Енерџи ГмбХ регистровану, ваљда случајно, баш у Шмитовој Њемачкој.

Њемачка фирма је наводно дала гаранцију којој се изгубио сваки траг, а рачуни ХЕС Врбаса блокирани само који мјесец по оснивању. Годинама касније са тужбом, а послије и пресудом појављује се фантомски наводно Фонд сав у сумњивим скраћеницама и без провјерљивог назива. Без пословног портфолија. Без овлашћеног представника. И он, какве ли случајности, без броја пословног рачуна и у судском спису па чак и у пресуди.

- Тужиоци уопште нису ставили у самом приједлогу за извршење нису ставили на који рачун тај новац треба да се уплати. Такви приједлози за извршење нису потпуни. У свим списима које ми имамо нема тог рачуна. Чињеница је да су адвокати у дописима које су достављали, тражећи исплату, стављали рачун - рекла је главни правобранилац БиХ Јелена Цвијетић.

На чији је то онда "рачун" Кристијан Шмит својим посљедњим декретом брокерски преусмјерио 120 милиона КМ издвојених из новчаника грађана Републике Српске? Непостојећег Вијадукта, њемачке фирме - фиктивног гаранта, безименог фонда на архипелагу канала Ла Манш или неког четвртог? Конкретно питање и још неколицину истих упутили смо њемачком брокеру и његовом кабинету. Умјесто одговора добили смо линк уз сугесију да ћемо их на линку пронаћи. Не да их нисмо пронашли него су се дрзнули и да питања промијене и "прилагоде" властитој пропаганди. Одговоре и даље чекамо, а законски рок од 15 дана ближи се крају.

- Чињеница је да је адвокатска канцеларија која је водила читав тај процес била у савјетничком тиму Драшка Станивуковића и исто је чињеница да се Бранислав Бореновић заједно са Шмитом највише залагао да се та средства исплате на овакав начин. Позивам и њих да разумију да мржња не може бити политика - рекао је министар финансија и трезора у Савјету министара Срђан Амиџић.

Нити се некажњено може завлачити рука у туђи новчаник. Због тога Република Српска тражи модус да правним путем заштити своја права, права јавних предузећа и својих грађана.

- Ниједан странац до сада није интервенисао на овај начин у финансијски ситем директно, он је направио директну штету и ми тражимо начин како да га тужимо. Прогањаћемо га док год буде жив - рекао је прдсједник Српске Милорад Додик.

Додик вјерује да ће Република Српска елиминисати, како каже, све брљотине које је Шмит начинио и подсјећа да је нормализација стања у БиХ једино могућа ако се повуку све Шмитове одлуке. И док из различитих извора стижу најаве како ће њемачки мешетар БиХ морати да напусти до краја ове године, што скорије затварање ОХР-а прижељкује и лидер ХДЗ-а Драган Човић.

- Што прије затворимо Канцеларију високог представника, прије ћемо постати аутономни и натјераћемо се да изгубимо алиби у доношењу одлука, да неко за нас доноси одлуке. Натјераћемо се да сједимо и договарамо се и рјешавамо проблеме - истакао је Човић.

Зна се ко је уставни законодавац, подсјећа Човић. А то ОХР није. Поготово не Кристијан Шмит. Подједнако се зна и ко у БиХ радије сједа за сто са нелегитимним њемачким мешетаром, него са легитимним представницима народа у БиХ.

- "Тројка" је водила сервилну политику према њему давала снагу Шмиту и његовим одлукама које нису дејтонске и на тај начин покушавала себе да ојача у структури БиХ. Цијеним да су управо потези Шмита и сервилне "Тројке" довели до тога да је БиХ потпуно атрофирала - каже замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац.

Сервилност њемачком мешетару или чак синхронизовано дјеловање можда се и најбоље огледа у случају "Вијадукт". Централна банка је поступила по Шмитовој одлуци. Већ је пребацила 120 милиона КМ на рачун Министарства финансија и трезора с циљем даљег трансфера. Већ припремљени формални захтјев Централној банци упутио је не ресорни министар, већ његов замјеник и СДП-ов кадар Мухамед Хасановић, дан након што је Шмит исписао своју умотворину. А у чијим све џеповима ће новац да заврши и ко ће све да се "угради" у ову незапамћену трансакцију, ваљда ће некада истрага да утврди. Тужилаштво БиХ за сада о свему ћути.