

Аустрија покренула истрагу против 18.000 људи који су присуствовали Томпсоновом концерту

Тачније, против 18.000 њих, због могућег кршење аустријског законодавства због истицања забрањених усташких симбола и поздрава.
Аустријски држављани и лица са боравиштем у Аустрији који су присуствовали концерту могли би да се суоче са кривичним пријавама, високим новчаним казнама, па чак и губитком боравишне дозволе уколико се утврди да су прекршили Закон о симболима, Закон о забрани фашистичких организација из 1947. или Закон о подстицању мржње. У случају тежих прекршаја, предвиђене су и вишегодишње затворске казне.
На концерту су, подсјећа познати аустријски лист, масовно истицане заставе и симболи усташког режима, а са бине се хорски узвикивало "За дом спремни" – поздрав који је у Аустрији законски изједначен са нацистичким "Зиг хајл".
Док оваква пракса у Хрватској не подразумијева правне санкције, у Аустрији се грађани за таква дјела могу гонити чак иако су почињена у иностранству.
Из аустријског Министарства унутрашњих послова поручују да се снимци, фотографије и објаве на друштвеним мрежама анализирају, али нису желели да открију да ли је Управа за заштиту уставног поретка већ формално покренула истраге.
Усташки симболи у Аустрији су законом забрањени од 2019. године, када су, заједно са ознакама организација попут Ал Каиде, ДАЕШ-а, Муслиманског братства, Хамаса, Хезболаха и турских "Сивих вукова", уврштени у Закон о симболима.
Ношење, приказивање или ширење ових симбола сматра се прекршајем за који су предвиђене казне до 10.000 евра или месец дана затвора.
У случају поновљеног прекршаја – до 20.000 евра и шест недјеља затвора. Ако се, међутим, докаже и кривично дјело подстицања мржње или величања фашизма, казне постају далеко теже.
Аустријски правник Рудолф Воук објашњава да чак и када неко у иностранству истиче симболе који су тамо дозвољени, Аустрија задржава право да такво понашање санкционише према сопственим законима.
То се односи и на хрватске држављане са боравиштем у Аустрији, који су, према закону, обавезни да поштују забране и ван територије Аустрије.
Овај случај бацио је ново свјетло на улогу Марка Перковића Томпсона, чије пјесме и јавни наступи већ деценијама изазивају контроверзе због експлицитног позивања на усташку реторику и симболику.
"Клајне цајтунг" подсјећа и да се Томпсон у Хрватској третира као "патриотски извођач", а да су међународни медији загребачки концерт описали као "највеће окупљање фашиста у Европи од пада Франковог режима" у Шпанији.