latinica  ћирилица
24/07/2025 |  09:43 | Аутор: СРНА

Тестирање брзим скрининг тестовима на хепатитис 28. јула

Лијечење хроничног хепатитиса Ц двојном антивирусном терапијом прошло је око 370 пацијената у Републици Српској, саопштено је из Универзитетског клиничког центра Српске, који поводом Свјетског дана борбе против хепатитиса, 28. јула, организује брзо скрининг тестирање.
УКЦ Републике Српске - Фото: РТРС
УКЦ Републике СрпскеФото: РТРС

Двојном терапијом /"пегилирани интерферон алфа 2а/2б" уз "рибавирин"/ могуће је изљечење у око 50-60 одсто случајева за генотип један и четири, те око 80 одсто пацијената инфицираних генотипом два и три, појаснили су из УКЦ-а.

У Републици Српској за лијечење хроничног хепатитиса Ц користе се директно дјелујући антивирусни лијекови пангенотипске генерације, према посљедњим смјерницама Европског удружења за проучавање јетре и Америчког удружења за проучавање болести јетре.

- Од октобра 2015. године до сада је лијечено више од 300 пацијената, који су излијечени, сви су постигли успјешан вирусолошки одговор - истакнуто је у саопштењу.

Из ове здравствене установе навели су да су нове европске смјернице и препоруке за лијечење донијеле значајне промјене у лијечењу и отвориле врата новим успјешнијим терапијама којима се први пут могућност изљечења од овог опасног вируса повећава и до 100 одсто.

Нови лијекови, додали су, скраћују вријеме лијечења на осам до 12 седмица и постижу трајан вирусолошки одговор у 97-100 одсто случајева, чиме представљају праву револуцију у лијечењу хепатитиса Ц.

- Током пандемије ковида 19 лијечење обољелих од хроничног хепатитиса Б и Ц се несметано одвијало. Највећи број пацијената са хроничним хепатитисом Б се у Републици Српској лијечи аналозима нуклеозида/нуклеотида - "ламивудином" и "тенофовир дисопроксилом" - истакли су из УКЦ-а.

Како су нагласили, велики број пацијената се већ лијечио таблетама "ламивудин", те је за већину најбоља опција посљедња генерација из ове групе лијекова "тенофовир дисопроксил".

Свјетски дан борбе против хепатитиса обиљежава се да би се подигла свијест о вирусним хепатитисима, упали јетре која може узроковати тешку болест и рак јетре.

Овогодишња тема је "Разбијмо то на комадиће", којом се позива на хитно дјеловање да би се уклониле финансијске, друштвене и системске баријере, укључујући стигму, које стоје на путу елиминације хепатитиса и превенције рака јетре.

Из УКЦ-а су истакли да је кампања подсјетник да се мора дјеловати сада да би се хепатитис окончао као јавноздравствени проблем до 2030. године.

Тим поводом запослени у Клиници УКЦ-а за инфективне болести организују у понедјељак, 28. јула, тестирање брзим скрининг тестовима у периоду од 8.00 до 18.00 часова. Тестирање је анонимно, бесплатно и повјерљиво.

Свјетска алијанса за хепатитис установила је 28. јул 2008. године дан рођења Баруха Блумберга /1925-2011/, као дан свјесности о хепатитисима.

Блумберг је открио вирус хепатитиса Б 1967. године, а двије године касније развио је прву вакцину против овог вируса и за то добио Нобелову награду.