

Подбацио род раних сорти воћа у Поткозарју; Колике ће посљедице претрпјети произвођачи? (ВИДЕО)

Ненад Мирјанић из Турјака не памти тежу годину. Берба раних сорти шљиве у воћњаку од једног хектара по приносима је испод свих очекивања.
- Ове године шљива је оштећена и род је и до 80 одсто мањи од уобичајног. Биће мала количина рода, тако да ћемо можда успјети и преживјети али иначе никада тежа година није била за воћаре - прича Мирјанић.
Слична ситуација и у засадима брескве. Род је више него преполовљен.
Само на појединим микролокалитетима касне сорте су успјеле да дају квалитетан род.
- Генерално гледајући доста је лоша ситуација. Поготово су доста подбациле раније сорте и можемо рећи да шљива и брескви, што се тиче ранијих сорти, није ни било јер су мраз и прекомјерне количине падавина одрадили своје, гдје је доста воћа отпало - рекао је Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара Републике Српске.
Разлога за задовољство немају ни прерађивачи. Иако ће већина рода, због лошијег квалитета, завршити у преради, цијена сировине је превисока.
Лошу ситуацију донекле би могла да поправи берба јабуке.
Воћари који су примјенили комплетну агротехнику могу очекивати приносе у границама вишегодишњих.
- Код јабуке ове године произвођачи су имали велики проблем са заштитом због обилних падавина у мају и дошло је до обољења и проблема са вентуријом или чађавом краставости, тако да ће се више знати када берба почне - наводи Огњен Петровић из Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди Подручне јединице Градишка.
Иако су услови ове године били далеко од идеалних, воћари градишког Поткозарја се надају да ће бар дио урода омогућити покривање трошкова и наставак производње.
За наредне године кључна ће бити правовремена подршка струке и улагања у системе за заштиту и прилагођавање климатским промјенама.