

ФБиХ кочи Реформску агенду; Да ли ће бити испоштован нови рок? (ВИДЕО)

У међувремену, због кашњења у том процесу, Европска комисија донијела је одлуку да за 108,6 милиона евра смањи предвиђена средства за БиХ.
Замјеник предсједавајућег Савјета министара Сташа Кошарац каже да су проблеми настали због противљења премијера кантоналних влада гдје је на власти СДА, да потпишу Реформску агенду, што потврђује и лидер ХДЗ-а БиХ Драган Човић.
Колико реформи толико пара - тако се може описати одлука Европске комисије да БиХ ускрати 108,6 милиона евра или 10 одсто од планираних 1,85 милијарди евра из Плана раста за Западни Балкан. Инструмента којим Брисел на принципу "штапа и шаргарепе" дисциплинује земље региона на путу ка ЕУ. Казна је услиједила јер бх. власти нису усагласиле Реформску агенду.
- Инструмент за реформе и раст истиче крајем 2027. истовремено са седмогодишњим буџетом ЕУ. Рок се не може примијенити. ЕУ је више пута упозорила власти у БиХ да вријеме истиче и да би се могли суочити са смањењем издвајања ако се хитно не предузму мјере - саопштено је из Европске комисије.
Ипак, оперативно је остало 976,6 милиона евра, нимало занемарљив износ. Савјет министара поставио је себи нови рок да у потпуности усагласи Нацрт Реформске агенде, министарства рјешавају све коментаре из Европске комисије са осталим нивоима власти.
- Требало би да испоштујемо овај рок који смо дали, а он истиче 11. августа како бисмо обавијестили Европску комисију да смо усагласили све коментаре, послали на изјашњење агенду и након њиховог изјашењења могли приступити склапању споразума БиХ и институције ЕК о повлачењу средства - рекла је предсједавајућа Савјета министара Борјана Кришто.
Замјеник предсједавајућег Савјета министара вјерује да је достижан тај рок. Открива да Европска комисија свјесно скрива стварне намјере како би дио новца планираног за Западни Балкан преусмјерила за Украјину у Молдавију. Не спори да БиХ касни у комплетном процесу, али због блокада у Федерацији.
- Постоји застој када су у питању кантони гдје је СДА на власти, ту постоје тренутни проблеми. За многе земље које су усвојиле План раста , попут Србије, каснила је уплата. То је континуирана уцјена ЕУ, а нећемо донијети ниједно рјешење под притиском - поручује Кошарац.
Федерални политичари и медији признају да је због лоших односа Владе Федерације коју чине странке "Тројке" и ХДЗ и четири кантона гдје је на власти опозицона СДА, БиХ изгубила близу 220 милона КМ из Плана раста.
- То су вам предсједник Владе Зеничко-добојског кантона и да не набрајам даље. Видите која политика стоји иза тих влада, видјећете како те владе мешетаре како би направио што ружније стање, да би назначио како без те политике не може да фунцкионише власт у Федерацији и на ниову БиХ - каже Човић.
Злопутребљавајући Механизам координације, СДА-ови премијери Зеничко-добојског, Тузланског, Средњобосанског и Унско-санског кантона одбили су да ставе потпис на Реформску агенду због непровођења мјера на које не пристаје Република Српска, а то су попуњавање крњег Уставног суда, поштивања његових одлука, те укидање енитетског вета у Савјету за државну помоћ.