latinica  ћирилица
25/07/2025 |  14:09 ⇒ 20:00 | Аутор: РТРС

Приједор: Парастос страдалим Србима у логору "Циглана" (ВИДЕО)

У Приједору је обиљежено 83 године од формирања усташког логора "Циглана". Кроз логор је прошло више од 14.000 Срба ,цивила, углавном дјеце, жена и стараца. Већина пунољетих мушкараца одведена је у систем логора Јасеновац.
Приједор -Циглане парастос - Фото: РТРС
Приједор -Циглане парастосФото: РТРС

Логор "Циглана" формиран је 1942. године током етничког чишћења српског становништва са Козаре за вријеме усташко-њемачке офанзиве. Младен Вучковац имао је само два мјесеца када је са мајком, двије сестре и два брата заточен у логору. О његовим ужасима причали су му старији рођаци. Каже да су заточеници убијани или умирали од глади и болести.

- Из тог логора је мушко становништво покупљено и отјерано. За двије ноћи, из мога засеока, за двије ноћи је отјерано 20 мушких глава? Никад се нису вратили - каже бивши логораш Младен Вучковац.

О страхотама логора Славиши Кнегињићу причали су родитељи које су усташе заробиле и одевле у логор кад су били дјеца.

- Моји су родитељи били у логору, били су дјеца од осам година, причали су о страхотама. Из овог логора, због јавности да се зна, према Китоњића гају, то је горе на старој цести, многи су отпремљени у Китоњића гај, а из Китоњића гаја који су отишли за Јасеновац нису се више никад ни вратили - прича Славиша Кнегињић, из Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила града Приједора.

О овом логору веома мало се истраживало и писало па тако није утврђен тачан број логораша али према постојећим подацима ријеч је о више од 14 хиљада.У њихову част служен је парастос и положени вијенци на недавно изграђено спомен обиљежје.

- Требамо се сјећати наших жртава, одати почаст свим погинулим како у Другом свјетском рату, тако и у овом рату и помињати да се више никад то не понови, јер рат ником није донио ништа добро - каже Ненад Мејакић, замјеник градоначелника Приједора.

Важно је његовати културу сјећања.

- Наша обавеза и дужност је да оваква мјеста обилазимо, да гајимо културу сјећања и памћења на невино страдале жртве и да истрајемо у истини која се у данашње вријеме све више прекраја и све више мијења у корист неких који нису дали ни близу допринос као српски народ у борби против фашизма - наводи Раденко Топаловић, шеф кабинета министара рада и борачко-инвалидксе заштите

Ноћу 24/25. априла 1943. године партизани Пете козарске бригаде заузели су логор и ослободили затворенике.