latinica  ћирилица
25/07/2025 |  14:25 | Аутор: РТРС

Меморијални центар Српске наставља снимање свједочанстава о српском страдању у Броду

У Спомен-соби борцима Војске Републике Српске у Броду данас је настављено снимање свједочанстава чланова породица погинулих и несталих цивила и војника, као и других особа чије животне приче говоре о страдању српског народа током протеклог Одбрамбено-отаџбинског рата.
Свједочанство о српском страдању у Броду - Фото: Уступљена фотографија
Свједочанство о српском страдању у БродуФото: Уступљена фотографија

Снимање се спроводи у оквиру пројекта Меморијалног центра Републике Српске, чији је циљ очување историјског сјећања и систематска документација страдања српског народа.

Пројекат има истраживачко-документарни карактер и усмјерен је ка прикупљању аутентичних свједочанстава као трајног историјског извора.

Борачка организација општине Брод активно учествује у реализацији овог пројекта, док је Општина Брод недавно формирала званичну радну групу која ће бити задужена за наставак снимања и прикупљања исповијести на локалном нивоу.

- Ми смо и у претходном периоду имали сарадњу са Борачком организацијом и свим другим организацијама из Брода. Данас смо то озваничили са представницима Општине, гдје смо наишли на потпуно разумијевање и подршку општине Брод, начелника и свих људи из Брода - казао је Љубомир Тешинић из Меморијалног центра Републике Српске и додао:

- Ми смо данас овдје да извршимо обуку људи који ће радити у будућности снимања, како техничких лица, тако и лица који ће да раде разговоре. Такође, остављамо нашу опрему општини Брод да снима сва остала свједочанства која су овдје остала незабиљежена - додао је Тешинић. 

Тешинић је нагласио да је ово један од најважнијих пројеката у историји српског народа.

- Ми тренутно прикупљамо и правимо највећу базу о српском страдању. Снимићемо све породице које су изгубиле некога у протеклом рату, логораше, цивилне жртве рата, жене жртве рата и то не само са простора Републике Српске и БиХ, већ имамо сарадњу са удружењима Срба из Хрватске, удружењима Срба са Косова и Метохије, жртвама НАТО бомбардовања, тако да правимо највећу базу о страдању српског народа деведесетих година - изјавио је он.

Борачка организација општине Брод једна је од привих која се активно укључила у реализацију овог пројекта, те осим уступљеног простора за снимање, настоји да обезбиједи саговорнике како би потресне, али врло важне приче Брођана остале забиљежене.

Зоран Видић, Предсједник Предсједништва општине Борачке организације Брод је нагласио да је изузетно битно да се историјска дешавања на сваки, па и на овај начин пренесу младим генерацијама.

- Надам се да ћемо по плану до краја године да завршимо са узимањем свједочења родитеља погинулих бораца и свих других жртава. Хвала свима који су дошли на ову идеју, а наравно, хвала и нашој Општини која је увидјела озбиљност ове екипе која жели да ради и која нас је отворених руку прихватила да завршимо овај један велики посао - поручио је Видић.

Додао је да су снимања свједочења родитеља погинулих бораца скоро завршена, те да се нада да ће, према евиденцији коју Борачка организација општине Брод води, успјети да се забиљеже исповијести још 200 особа из осталих категорија.

У име Општинске управе Брод, представнике Меморијалног центра и чланове Радне групе поздравили су шеф кабинета начелника општине Слободан Милићевић и савјетник начелника Недељко Рушкић.

Начелник општине Брод Милан Зечевић је изразио захвалност свима који су омогућили да реализација овог "историјски значајног пројекта започне", као и задовољство што општина Брод има прилику да активно учествује у њему.