

Чамци украсили ријеке у Српској - одржане Унска и Панчићева регата (ВИДЕО)

Овом ријечном љепотицом, од Блатне до Новог Града, више стотина љубитеља ријеке, природе и вожње на чамцима, кајацима, лађама, учествовало је на манифестацији "Уна регата – лађом низ Уну".
Чамци, кајаци, кануу, лађа, свако по жељи, уживао је на овогодишњој Уна-регати. Међу љубитељима пловидбе, природе и Уне смарагдне боје и најмлађи. Марија Сарић с породицом вријеме често проводи у природи.
- Ја сам овдје дошла први пут и волим да идем на регату и забавно ми је то - рекла је Марија Сарић из Приједора.
На регати је учествовало више од 60 екипа са око 800 учесника. Многи од њих годину раније планирају одморе да би с драгим људима провели вријеме у дружењу, пловећи Уном.
- Ја сам родом одавде из Новог Града. Сад живим с породицом у Америци. Моја дјеца много воле да проводе вријеме у Новом. Регата им је једна од већих дешавања кад дођу овдје. Читаво љето проводе на Уни - рекла је Марина Монтгомери из Сједињених Америчких Држава.
Међу посјетиоцима и гости из Србије.
- Уна, нека стара љубав. Прије једно шест, седам година смо први пут били и од тада се стално враћамо. Прелијепо је, баш је лијеп осјећај - каже Мирослав Шевар из Новог Сада.
Циљ манифестације је и указати на значај очувања флоре и фауне и ријеке Уне.
- Нови Град заиста живи једним посебним темпом у тим љетним мјесецима, праткично у тих 45 дана и можемо рећи да настављамо на овај или сличан начин - навео је Мирослав Дрљача, начелник општине Нови Град.
Признање "Унска сирена" добила је је Стефанија Механџиска, а "Унски Нептун" је Драган Капетановић.
Најмокрија екипа је "Унска увала", најиздржљивија "Љубишини анђели", а највеселија "Миленини анђели".
Уна регатом завршавају се Петровдански дани, програм организован поводом Дана општине.
Уживало се данас и на језеру Перућац код Сребренице. 18-та "Панчићева регата" окупила је више стотина сплавара и туриста.
Била је ово прилика да се презентују и остали туристички потенцијали овог краја.
Ова регата једиствена је у свијету јер пролази између два национална парка, Националном парку Тара и Националном парку Дрина, а траса се вози кроз Клотјевачку клисуру, једну од највећих клисура у Европи.
На путу од старта до циља сплавари могу видјети невјероватни проиродни амбијент са ендемичним врстама попут четинара Панчићева оморика, која у овом кањону постоји више милиона година
Зелена Дрина, језеро Перћац Гастономска понуда адут су више како привући госте. Уз Бању Губер, римски град у Скеланима и Национални парк, Сребреница би уз добру организацију и логистику могла постати незаобилазан дио на туристичким мапама региона.